View Single Post
Eski 07-06-2011, 08:29   #190
alpcicek
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2011
Arkadaşlar Merhaba;

Benim 3.5 dönüm arazim üzerinde 2 dönüm civarı bölümde 60-70 civarı fidan ki bunlar arazinin orta ve alt kısmında diğer 1,5 dönüm civarı sebzelik olarak ektim(domates biber patlıcan fasulye mısır ayçekirdeği bamya kabak salatalık fasulye vede (kavun karpuz ekilecek) daha ikisini ekmedim saksılarda) ,

ana hat borusu ve de damla sulama borularını bu sene denemek ve öğrenmek amacıyla aldım ana hat borusunu resimde görüldüğü üzere köşe taraftan araiinin eğimli olduğu bölümden yukarıdan aşağıya kadar 50 metre olarak çektim 40 lık boru ile..damlatıcıları eğime paralel olarak yani yanlamasına boydan boya çektim bana handikap olarak şöyle bi durum göründü burada sıralar tam hizalı yapmadığımız için birbirlerini karşılamıyor ve de geçiş yolları(1,5-2 metre) bıraktığımız için boş kalan yerlerde 33 cmlik damlatıcı çok fazla dışarı israf olarak su bırakmakta.

Burada türlerin hepsi ayrı olduğu için deliksiz boru ile üst başlarına kadar parsellerin deliksiz damlama borusu ile hat çekip ( hepsini ana borudan ayrı ayrı vanalarla çıksa) 6-7 metrelik 10 sıra civarı var her öbekte sebzeler var , burada yukarıdan aşağı doğru S yılan gibi kıvırarak mı götürmek mantıklıdır yoksa T ile yukarıdan aşağı boruları bağlamk mı daha mantıklıdır(1 metrelik bi bölümde U dönüşü yapabilirmi boru sağlıklı olur mu)...şebeke suyu ile sulama yapmaktayım vede bu tek hat kaç metre maximum olmalıdır.

Ayrıca damlatıcılı boru üzerinde 1-2 tane damlatıcı dengesiz bi şekilde fışkırtma yapmaktadır.bunu nasıl düzeltebilirim?

boruları boydan boya 35 metre civarı döşedim damlatıcılar nasıl kapatılabilir su sızdırmadan burada (35 metrede 15 civarı kapatılması gereken damlatıcı var)

anaboruya delinen 16 lık delikleri nasıl kapatabilirim.bunlar için özel bi tapa var mıdır.vede boruları kurtağzı malzemelere takmak biraz zor oluyor ama çıkartmak imkansız gibi kolay yöntemleri varmıdır?

Eklenen Resimler

alpcicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön