View Single Post
Eski 30-05-2011, 19:36   #20
Zairsuzrik
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2011
Arkadaşlar merhaba,
Cumartesi günü süngere yerleştirerek, yeni besin hazırladığım bitkimi Pazar sabahı dimdik ayakta buldum ve çok sevindim.
Pazar gününü de güzelce atlattıktan sonra bu sabah kendisini yeniden balkondaki eski yerine koydum.
Öğleden sonra eşime bitkinin durumunu sorduğumda bana "Cumartesi sabahki boynu bükük hali ile aynı olduğunu söyledi."
Az önce eve geldim, ph ve EC ölçümü yaptım, değerler 7 ve 1.9 çıktı. Yani Cumartesi gününden bu yana EC azalmış, pH ise artmış.
Gövdenin su içinde kalan kısmında köklenme başlamış ancak eski köklerin durumu aynı (Renkler kahverengimsi ve cılız). Sizce bitkimin kurtulma ihtimali var mıdır? 11 gündür bırakın gelişmeyi, koparttığım dal ile birlikte geriye gitme var diyebiliriz. Eğer kurtulma ihtimali yok denirse yeni bir fide alarak çalışmaya tekrar başlamayı düşünüyorum.
Konu ile ilgili şahsi fikrim, balkon evin içinden daha sıcak olduğu ve saksı koyu renk olduğu için (sıcaklığı muhafaza ediyor) bitkinin kökleri sıcaktan zarar gördüğü yönünde.
Sizin de değerli fikirlerinizi almak istiyorum.
Bununla beraber, pH değerini düşürmek için her yerde asit aramama rağmen bulamıyorum, çıldırmak üzereyim. Evde bulunan herhangi bir madde ile pH'ı düşürmeyi deneyen ve başarılı olan var mı bunu da öğrenirsem sevinirim. Hoş bu konuda Kudret Bey beni asite yönlendirdi ancak bir türlü bulamadım yukarıda da belirttiğim gibi.

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Koparttığım dal;
Name:  IMG_1063_Kopartılan.jpg
Views: 889
Size:  65.2 KB

Yeni çıkan köklerin durumu;
Name:  IMG_1070.jpg
Views: 879
Size:  39.8 KB

Eski köklerin durumu;
Name:  IMG_1071.jpg
Views: 901
Size:  41.5 KB