View Single Post
Eski 05-03-2007, 14:57   #2
krkguide
Ağaçsever
 
krkguide's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-02-2007
Şehir: Dalyan-Muğla
Mesajlar: 91
Sternbergia fischeriana – Kışnergizi, Tavuk çiçeği

Familyası, Amaryllidaceae (Nergisgiller)

Yaklaşık 15 cm.’ye kadar boylanabilen, sapsarı çiçekleriyle gösterişli bir bitkidir. Çiçekleriyle birlikte gelişen gri-yeşil renkli, mat ya da parlak olabilen yaprakları, bitkiye ayrı bir güzellik katar.
Soğan 2.5-4 cm. çapında ve her soğan 1-3 çiçeklidir.
Yaprak sayısı 3-7, çiçek ile birlikte gelişir, burgu şeklinde, alt yüzü sırtlı ya da sırtsız. Çiçeklenme zamanında çiçek sapının toprak üstü kısmı 3-20 cm. 6 taç yapraklıdır. Tohumlar büyük etli yapı taşırlar.
Çiçek rengi; açık sarı
Çiçeklenme Dönemi : Ocak-Mart
Çok yıllık otsu ve soğanlı bir bitkidir.

Bitki; ormanlık alanlar, çalılıklar, maki içi ve açıklıkları ile taşlı yamaçlarda 0-1800 metreler arası yayılış gösterir. Kalker anakayadan oluşan organik madde bakımından zengin toprakları tercih eder.

Ülkemizde Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştiği bilinen bir türdür.

Türkiye’de Soğanlı Bitkiler Yönetmeliği ve taraf olduğumuz uluslararası CITES Sözleşmesi (Nesli Tehlikede Bulunan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme) kapsamında koruma ve kontrol altındadır. Bu tür Bern Listesinde “zarar görebilir (VU)” kategorisinde yer alır. Ekim ve ark.’nın (2000) Kırmızı Kitabında ise “tehlikede (EN)” kategorisinde yer almaktadır. IUCN Kırmızı Liste Kategorileri’ne (IUCN,2001) göre de “tehlikede (EN)” kategorisinde yer alması gerekir. Çünkü tür hem kesintili yayılış göstermekte hem de bulunduğu lokasyonlarda oldukça az fertle temsil edilmektedir. Ayrıca da gösterişli çiçeklere sahip olması nedeniyle az da olsa soğanları toplanmaktadır. Bu nedenle populasyonlar gittikçe zayıflamaktadır. Ülkemizdeki nadir bitkilerden biri olarak kış nergisinin, doğal yaşam alanlarında korunması önemlidir.

krkguide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön