View Single Post
Eski 27-05-2011, 15:20   #1
ilksenozturk
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Cineraria maritima

Cineraria maritima

--------------------------------------------------------------------------------
cineraria konusu zaten var ama başka bir türü, ben çok beğeniyorum, paylaşmak istedim

cineraria ailesinin farklı bir ferdi de bu. kül çiçeği veya bahçe külü adı ile de bilinirmiş.
ailenin mevsimlik olmayan bir üyesi.
adından da anlaşılabileceği gibi tüylü ve grimsi bir dokusu var, özellikle kaya bahçelerine çok yakışır ve herdem yeşil (ya da herdem gri)
yaprak şekli o kadar güzel ki, o çiçekte bir de gösterişli çiçekler olsaymış, kıskananı bol olurmuş. yine de yaz başı çiçeklenince çok hoş bir görüntü oluşuyor.
çiçeği keşvim biraz da başarılı bir şekilde yapılmış site peyzajı sayesindeydi. ondan biraz daha az gri olan lavantalar hemen arkasında kullanılmış, onun da arkasında biberiyeler var, harika bir ton geçişi yakalanmış, lavantalar sayesinde koku da var ve biberiyelerin çirkinleşen alt kısımlarını da kapatıyorlar, kullanımı için fikir vermesi bunu da açısından yazmak istedim.
üretimi için yaz sonu tohum ile olduğunu okudum ama ben çelik ile deneme yapacağım. umarım başarırım. ama bu bitki değerlendirilmeli...
not: resimler internetten alıntıdır

Eklenen Resimler

Düzenleyen ilksenozturk : 27-05-2011 saat 15:22 Neden: alntı
ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön