View Single Post
Eski 12-05-2011, 10:47   #187
ugurtelefon
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Öncelikle böylesine doğa aşığı bir sitede,en önemli doğa koruma teknolojilerinden biri olan damla sulama sisteminin çok az konuşulmuş olması bana çok ilginç geldi.Arama butonundan damla sulama yazıp arattırdım,çok fazla konu göremedim!
Düzenlemesini henüz bitiremediğim bahçemin bazı yerlerine yaz sebzeleri yapmayı çok istiyordum.Kaç yıldır terasta yaptığım işleri 500mkare yerde yapmak beni çok heyecanlandırmıştı.Genel düzenlemenin yanısıra,ilk önceliği mahsül yapılacak alanların ayarlanmasına verdim ki vakti geçmeden fideleri dikelim.
Şehir merkezinde olduğum için sulama işi şehir şebekesinden verilecek.Bu yüzden yüksek faturalarla karşılaşmayayım diye damla sulama yapayım dedim.Toplam 40 TL karşılığında 100mt boru ve birsürü aparat aldım.Bahçedeki ağaçları 3 bölüme ayırdım.2 bölümde sebze fidanlarına ayırdım.Toplamda 5 manuel vana tasarladım.Şimdilik havaların nemli gitmesi yüzünden ağaçlara hiç su verme gereği olmadı.Ama mahsül dikili olan yerlerde damla sulamayı test etme ve kullanma olanağım oldu.
Gerçektende çok ama çok tasarruflu bir düzenek.Yerim az gerek yok demeyin mutlaka uygulayın.Çok pratik yap-boz tarzı aparatları var.Uygulaması çok zevkli.Normalde 600metreküp su ile dolacak arıkları 150mtreküp su ile damlamayla rahatlıkla sulayabiliyorsunuz.Hemde yabani otlarda mümkün olduğu kadar az çıkıyor.Biraz işlerim rahatlasın zihni-sinir bir projeyle gübreleme tankıda monte etmeyi planlıyorum.Proje hazır,uygulayacak zaman yok.
En kısa zamanda yeni bahçemin fotoğraflarını sizlerle paylaşıcam.Azıcık daha düzenleyeyimki sizlere rezil olmayalım.

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön