View Single Post
Eski 21-04-2011, 12:23   #8677
maki01
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi klubnika Mesajı Göster
Dilara Abla senden de bu soru olacak, sulama hangi yöntemle yapıyorsunuz?
Fitilli sulamada toprak 'tuzlaması' daha çabuk gerçekleşiyor!!! Bu da bir neden olabilir?!
Açıklaman ve fotoğraflar için teşekkür ediyorum sevgili klubnika.

Yetişkin büyük boy sayılı menekşemin dışında fitilli sulama yani subirrigasyon yöntemini kullanıyorum.

Senin de söylediğin gibi fitilli yöntemin saksı harcı ağırlıklı olarak inorganik malzemelerden, yani perlit ve vermikulitten oluşmuyorsa, toftdaki aşırı tuzlanma ya bitkinin köklerini yakıyor ya da bitkinin doğru beslenmesine engel oluyor.

Bu nedenle toprağını henüz değiştirmediğim ve fitil uygulamadığım bir kaç saksı dışında %40 torf ( Spagnum torfu kullanıyorum) , %40 perlit ve %20 vermikulitten oluşan karışımı kullanıyorum.

Fotoğraflarındaki tablonun genel olarak 3 ayrı nedenden kaynaklanabileceğini biliyoruz.

1. Aşırı ışık
2. Aşırı ve yanlış gübre ( Üre )
3. Mite dediğimiz zararlılar

Senin tablo büyük olasılıkla yanlış gübre kullanımından (üre içeren) kaynaklanmış gibi duruyor.

Bu maddelere eklenmesi gereken önemli dördüncü madde ise benzer belirtilerle ortaya çıkan kalsiyum eksikliği.

Doctor Optimara bu konuda detaylı açıklama yapmış. Zamanım olmadığı için şu an çeviri yapamıyorum.

Kalsiyum eksikliği üzerinde durma nedenim, kompoze gübrelerin formülünde yer almaması ve bitkiye dışardan tek başına uygulanmasının zorunluluğundan kaynaklanıyor. Genellikle kalsiyum takviyesini yapamıyoruz. Linkle verdiğim bilgiyi öğrenince, kalsiyumu son bir kaç aydır dikkatli bir şekilde kullanmaya başladım.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön