View Single Post
Eski 15-04-2011, 14:25   #652
seyyah53
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sevgili seyyah53,

Dünyadaki uygulanış biçimlerinin ve bunca yatırımın boş olduğunu bilimsel olarak açıklarsanız bizde bizim gençlerimiz artık gelişmiş ülkelerle baş edecek donanıma sahipler diye olsa olsa gurur duyarız. Hiç şüpheniz olmasın. Ben tarımla hiç ilgili bir eğitim almadım ama biliyorumki benim ülkeme dışardan makina getirip 50-60.000 TL para isteyenler, bu işi gerektiğinden çok abartıp havadan para kazanmaktalar. Örnek ortada Sevgili Viskhy bildiğim kadarıyla 6-8.000 TL civarında 80-90 metre karelik tesis yaptı. Ben buna sevinirim işte. Eğer bir katkımız olduysada mutlu olurum.

Sevgili Viskhy yaptığı paylaşımlarda hayvanlarını beslerken yem maliyetlerinin yarı yarıya düştüğünü, buna karşılık süt veriminin bir o kadar arttığını paylaşmıştı. Benim için en anlamlı referansta budur. Çünki bir deneyin sonucudur. .
Sn.Sarıcan hocam..Bu dünyadaki uygulamalara heleki avrupadaki uygulamara karşı evvela tutumumu açıklamak isterim...

Bakınız yem kırma makinesi ilk defa avrupada bulundu...bu dane yemleri ortadan ikiye kırıyordu ve hayvan bu yemi daha iyi sindiriyordu yemden daha fazla yararlanıyordu...bize geldi on yıl sonra ...tabi bu arada alan aldı satan satı simsarlar tonlarca para kazandı...sonra dedilerki yemi kırmayalım...ezelim yemi ezdiler ..daha mı iyi oldu evet oldu...alan aldı satan gene sattı ..kırmalar hurdaya hala kullananda var...halbuki makinenin mantığı aynı...zamanında ezmede yapılabilirdi...

diğer bir yandan şimdi avrupada otomotik sağım sistemleri var...inek gidiyor altına robot hayvanı kendi sağıyor...

bunu bizde alan var...tercih meselesi başka ...şimdi bu otomatik robotu....tavsiye edebilirmiyiz bizim üretimize...fiyatı bir arabadan daha yüksek...

bu yazdıklarım şunun için dir...birincisi dünyada uygulanması hiç bir zaman bize doğru olduğu kanısını getirmemeli...çok farklı politik oyunlar var bu işin içinde ...bu konuya girersek çıkamayız zaten konu başlığı içinde yer alması sakıncalı...ki avrupa şu anda türkiyenin fazla broiler üretmemesi için ve bunu dışarıya satamaması için elinden geleni yapıyor...konuyla ilgili arkadaşlar bunu biliyorlardır...

ikincisi bu yazdıklarımın sebebi..bu makineyi 50 bin 60 bin liraya satan ları ve bende bunu burda okuduğum zaman deliye döndüm ...bu elinde hayvanı olmayan daha korunga üretmeyi bilmeyen çiftçiye git otomatik sağım robotu al demek gibi bişey....

diyar diyar gezdiğim bu ülkede çiftçi kadar kazıklanan bir kesim yoktur...bana inanın ...

Sn.wisky bu makineyi yapmış...kendisini tebrik ediyorum...fakat Sn. Wisky bu makineyi aynı zamanda satıyorsa...onun yaptığı denemeler ve söyledikleri benim için hiç bir şey ifade etmez...ki bana yaptığı tek açıklama 'sen 82 lisin ahkam kesiyorsun'...'bütün dünya kullanıyor'....yorumların basitliği kendi görüşümce beni halkı çıkartıyor...

Akınselcuk üstadıma karşı uslubumda bir hata varsa sonuna kadar özür diliyorum...kendisi bu makinenin bir benzerini yapmıştır...tebrik ediyorum...ve bu makine diğerlerine nazaran daha ekonomiktir...tamam...

şimdi olayın daha derinine inip şunları belirlemeliyiz...

1_arpa çiminin elimizde besin maddece analizi varmı..?bunu yapalım...ki şahsi görüşümdür...arpa hasılından çok bir farkı olmayacak...

2_bir tarlada çok yetiştirilen yonca,korunga,aspir,vb...kaba yemlerin içerisindeki sindirilebilir besin maddelerinin maliyetlerine ödediğimiz para ile arpa çiminin içerisndeki besin maddelerine ödedeiğimiz para arasındaki fark ne kadardır...ki şahsi görüşümdür...amortismanları ve işçilik,zaman da eklersek zarar edeceğiz...ama bu hesabıda yapalım..

3_normal bir kaba yem yerine kullandığımızda hayvan sağlığı üzerine ne gibi bir etkisi olacak...gene şahsi görüşümdür...çimin su içeriğinin fazla olması ve kök sisteminde fazla miktarda mikrobiyal bulundurması açısından işkembede sorunlar yaratacaktır...bunu bilimsel verlerle değil fakat...şöyle örnekleyebilirim...istediğiniz yem hammaddesi satan yere gidin hiç bir çiftçi çimlenme başlangıcında dane yemi satın almaz konunun özünü bilmese bile bunun hayvana zarar vereceğini bilir...

İlk cümlemde söyledim gene söylüyorum...bu yazdıklarım ekonomik hayvancılık yapan parasını bu işten kazanan üreticiler içindir....hobi olarak 2 tane keçi besleyen birisi isterse evindeki yemeği paylassın diyecek hiç bir lafım yok...

saygılarımla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön