View Single Post
Eski 24-02-2007, 21:54   #3
Oğuzhan
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
KÜSTÜM OTU

(Mimosa pudica)

Halk arasında küstüm otu veya çiçeği olarak bilinen bir çalı bitkisidir. Baklagillerdendir.(leguminosae) Brezilya kökenli olup, nemli ve sıcak iklimlerde yetişir. Pembe- eflatun renkte, ipeksi ve güzel kokulu çiçekleri vardır .Haziran-ekim ayları arasında sürekli açar.Bitkinin parçalı yaprakları dış etkilere karşı son derece hassastır. En küçük bir dokunuş halinde yapraklar bir anda kapanır. Bitkiye ismini veren özellik de budur. Küstüm otu tropik iklimlerde herdem yeşil bir bitkidir.

Küstüm otu tohumdan kolaylıkla yetişir. Sıcak suda ıslatılan tohumlar bir gün bekletildikten sonra ılık ve aydınlık bir yere ekilir. Birkaç hafta sonra çıkan fideler yeteri kadar büyüdüğünde dışarıda güneşli ve kuytu bir yere dikilir.

Fidanlar yaz boyunca sık sık sulanır. Boyu 1,5 metreye ulaşabilir.

Serin iklimlerde saksı bitkisi olarak yetiştirilmesi daha doğru olur. Böylece kış aylarında iç mekana alınarak hayatta kalması sağlanabilir. Veya her yıl tohumdan tekrar yetiştirilir.

Mimozanın ülkemizde de yetişen farklı çeşitleri vardır. Ancak küstüm otu adı verilen bu cinsidir.(mimosa pudica)

http://www.humeyraozdamar.net/suscalilari2.htm

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön