View Single Post
Eski 11-04-2011, 11:36   #12
alihallac
Yeni Üye

alihallac's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2009
Ülkemizde hiçbir yerde bilinçli ilaçlama yapıldığını sanmıyorum.Küresel İlaç ve gübre sanayiinin oyuncağı olmuşuz.Bunun tek çaresi köktenci biçimde zehiri yasaklamak ve kalıntı raporu olmayan ürünleri de pazara sürmeyi engellemek gibi geliyor.
Devletin tek tarım politikası doğal tarım (organik değil) olmalı.Ama ne yazık ki tüm üreticiye "zehirsiz ve kimyasalsız tarım olmaz.Bu bir hayal.Para kazanamazsınız." fikri empoze edilmiş ve bu fikir üreticinin genlerine kadar işlemiş."Doğal tarım yapacağım." dediğimde tüm çiftçi üretici komşular ve tanıdıklar bıyık altından güldüğü gibi,tanış olduğum ziraat mühendisleri bile bunun gerçekçi olmadığını söylemişlerdir.Ama ben ,hem hobici üretici hem de üretici olduğum için onlara hep aynı örneği vermekteyim. Zehirsiz,ilaçsız,kimyasalsız üretim mümkündür.Örnek;Yazlığın bahçesinde eve çok yakın olduğu için hiç ilaçlamadığım,kimyasal gübre de kullanmadığım 3-5 ağacım 20 küsür yıldır diğer ağaçlarıma göre daha fazla,daha kaliteli ürün vermektedir ve hiçbir hastalık olmamaktadır.Ancak ilaçladığım,gübrelediğim diğer ağaçlarım da hastalıktan bir türlü kurtulamamaktaydı.Artık onlara da zehir ve kimyasal gübre kullanmıyorum.Rahatım.Masrafım azaldı.Böylece doğal ürünleri tüketiyorum.

alihallac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön