View Single Post
Eski 02-04-2011, 13:13   #297
Nuri Murvet
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi c e v i z 59 Mesajı Göster
merhabalar nuri murvet bende hobi olarak setifikalı ceviz bahcesi kurdum bu yıl 40 şebin 40 bilecik buların şekil budamısı için sizden yardım istiyorum tariflerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler

Merhaba sayın c e v i z 59

Yeni kurmuş olduğunuz ceviz bahçeniz hayırlı olsun, uzun vadeli, emek isteyen bir işe karar vermişsiniz.

Bahçenizde ekim aralıklarını, toprak analizini (Yaptırmanız gerekli) sormadan hemen budama konusuna giriyorum.

İlk dikim yaptığınız fidanların rüzğardan sallanıp kök sistemi zarar görmemesi için hakim rüzğar yönüne montajını yaptınız hereklere iki noktada bağlamanız gerekir.

Ceviz ağacınızın büyüme şekli ana dal sürgün ucunun liderliği ile devamlı sopa gibi yukarı yükselme eğilimi vardır.

İlk 3 yıl budama şekli terbiye ve form verme şeklinde olacaktır, 4-5 ci yıldan sonra sonra verim (Meyve tutumu) için yapılacak budama usullerine geçeceksiniz.

Dikilen fidanlara tepe kesimi yapılır, fidanlara bu yıl herhangi bir müdahale yapılmaz.

Tepe kesimleri 80-100 cm yükseklikte 45 derece açı ile sürgün göz ucunun bitiminden kesilir, aşı macunu sürülür. Kullanacağınız budama aletlerini dezenfekte etmeden kullanmayalım.

Budama terbiyesinde dikim aralıkları önemlidir, aralıklar genişse alçaktan geniş taçlandırma, aralıklar kısaysa taç oluşumlarını daha dar yapılması gerekir.

İkinci yıl fidan üzerinde tepedeki gözden süren lider dal olmak üzere, toprak seviyesinden 60 -80 cm yükseklikten itibaren değişik yönlerde beş ana dal seçilir.

Name:  Budama bakım 83.JPG
Views: 8308
Size:  16.3 KB

Bu süreçten sonrasını aşama aşama detaylarıyla zamanı gelince anlatırım...

Merhaba sayın ligustrum

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim, konuyu beraberce takip edelim...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön