View Single Post
Eski 31-03-2011, 18:53   #1509
yasarugur
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Arkadaşlar ben sohbet olsun, bu arada da birşeyler öğrenelim diye ceviz 59 rumuzlu arkadaşımızın bu yıl dikmiş olduğu ceviz bahçesi hakkında naçizane bir şeyler söyleyeceğim,ustalar bu konuda daha doğrusunu söyleyeceklerdir tabii ki.Benim yapmak istediğim şey fikir ve düşünce geliştirmek.ceviz 59arkadaşımız " Sana ne ben böyle uygun gördüm ve böyle yapmak istiyorum." diyebilir, saygı duyarım.Yanlış anlaşılmak da istemem,ama merak ettiğim husus şudur:
a)Şebin cevizi salkımda 3-4 lü ceviz oluşturmakta,Bilecik cevizi salkımda 2-3 adet ceviz oluşturmakta.Bu anlamda Şebin, Bilecikten daha verimli.
b)Şebin yayvan gelişim göstermekte Bilecik ise dikine büyümekte bu da ileride hasatta sorun olacak demektir.
c)Bilecik Şebine tozlayıcı olarak kullanılmakta bu durumda dokuz Şebin fidana bir adet Bilecik yeterli olmakta
d)İç kalitesi olarak Şebin Bilecikten daha küçük tane yapmakla beraber iç ağırlığı Bilecikten daha fazla
e) Şebinin iç kalitesi Bilecikten daha iyi ve daha beyaz,iç ceviz olarak kullanılmağa elverişli.
Bu teorik muhasebeden sonra ceviz bahçesi oluşturmak için 9 Şebin fidana 1 bilecik tozlayıcı olacak şeklinde bahçeyi düzenlemek daha mı karlı olacaktır?

Düzenleyen yasarugur : 01-04-2011 saat 10:10 Neden: harf düzelttim
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön