View Single Post
Eski 21-02-2007, 23:47   #33
uyar11
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Sevgili Orkide severler,
Bugun yasadigim bir olayi sizlerle paylasmak istedim.
Calistigim yerde Tayland'dan gelmis dort koli gordum. Merak edip ne diye baktigimda Vanda Hybrids, Ascda. Hybrids, Phalaenopsis Hybrids yaziyordu. Az sonra patron geldiginde; Kaktuslerin yaninda orkide de mi yetistirecegiz diye sakayla karisik sordum, sonra da dedimki; bunlardan bende istiyorum birer tane.
Ne dese beyenirsiniz? Once saka yapiyor sandim ama sonra anladim ki gercekmis.
Kolileri ac icinde curuyenler varsa at saglamlari da al gotur. Atilacak kaktusleri alip goturdugumu bildigi icin herhalde orkideler icin de boyle dusundu. Paydos saatini zor bekledim hemen arabami yanastirdim ve dort koliyi de arabaya attim ve hemen eve ama yolda da hep dusundum; ben bu kadar orkideyi ne yapacagim? nerede bakacagim? seram kaktusle doldu tasti, zaten kaktus serasinda orkideleri barindiramam bu mevsimde. Asi ve tohum dikmek icin depomda hazirladigim kose uygun diye dusundum ve yemegi yer yemez hemen depoya gittim. Once kolileri actim, bir kac tanesi disinda oldukca saglikli gorunuyorlardi elli ye yakin Vanda ve Ascocenda hibridi, ucyuz den fazla Phalaenopsis hibridi vardi. Uc koli bosaltabildim digerini de yarin aksama bosaltmak uzere oylece biraktim ve bir kovaya su doldurup Vanda ve Ascocenda'larin koklerini suya daldirip cikarttim, birazcikda olsa ozledikleri nemi almis olsalar gerek. En kisa zamanda depoda onlar icin uygun bir ortam saglamam gerekiyor yoksa yazik olacaklar. Sicaklik ve isik sorunu yok geriye sadece nem oranini ayarlamam gerekiyor. Oniki saat boyunca yanan 400 Wattlik lamba sanirim isik gereksinimlerini saglar. Ozellikle Phalaenopsis ler cok fazla. Gonderme sorunu olmasa sizlerle paylasmak isterdim. Sanirim internete ilan verip ucuz bir fiyata satmayi deneyecegim.
Ah simdi memlekette olmak vardi, Ufak bir serayi dolduracak kadar olurlardi
Bu arada bir kac foto da cektim onlarida gonderiyorum size.
Sevincimi benimle paylastiginiz icin hepinize tesekkurler.

Eklenen Resimler

uyar11 Çevrimdışı   Başa Dön