Konu: egetropical
View Single Post
Eski 28-03-2011, 12:00   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
egetropical

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Tam hatırlamıyorum 1997 yılıydı galiba, emekli olunca sıra dışı bir iş ve uğraş istiyordum. Yurtdışı seyahatlerinde tanıştığım tropikal meyveleri ülkemizde üretmek istiyordum. Bir ara Türkiye'de tropikal meyve üretiliyor mu? diye merak ettim. (kendimi herhalde biraz uyanık sanıyordum. Nette araştırırken ağaçlar net’ti öğrendim.

Burada neler öğrendiniz?

Bitki türleri, bitki bakımı, yetiştirilmesinin yanında binlerce doğa aşıklarından karşılıksız bilgi paylaşımını öğrendim.

Sizi tanıyalım

1965 yılında Afyon ili Sandıklı ilçesinde (Orman Muhafaza memuru baba ve ev hanımı anneden) doğdum. İlk, orta ve lise tahsilimi Sandıklı'da tamamladıktan sonra Anadolu Ünv. Afyon İ.İ.B.F. Maliye bölümünü bitirdim. Üniversite dönemi dahil Türkiye'nin doğusunu batısını dolaştıktan sonra 1993 yılında İzmirde Tariş'te işe başladım. Şef ve birim yöneticilikleri yaptıktan sonra hayalimdeki işi kurmak için 2009 yılında istifa ederek emekli oldum.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Çocukluğumdan beri bitkilerle uğraşıyorum. Asıl merakım 2000 yıllarda alternatif tıpla (fitoterapi) ilgilenmeye başladıktan sonra oldu.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Hemen hemen her şey var. Eksiklilikler tabiî ki olacaki eksikleri tamamlayan üyelere iş çıksın.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Bildikleri ve belgeye dayanan her türlü uygulamayı burada çekinmeden yazmalarını isterim. Bilgi paylaştıkça büyür.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Bitkilerle uğraşmak beni bu dünyadan alıp başka diyarlara götürüyor. Tohumu ekmek, sabırsızlıkla çıkışını beklemek; ilk yaprakları, ilk çiçekleri, ilk meyveleri kuru minicik bir tohumdan yeni yaşam doğması kelimelerle anlatılacak gibi değil.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden binlerce insanlarla tanışıp bilgi alışverişinde bulunmak.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Önceleri niyetim bir iki ürünü küçük çapta üremekti, her gün ağaçlar nette bir çok yeni türler öğreniyorum. Her öğrendiğim bitkiyi de yetiştirmeye çalışıyorum. Üretim çeşitliğini ve miktarını artırdım. Amatör bahçe üreticiliğinden profesyonel ruhsatlı fidanlığım var.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Bitkilerle ilgili direkt eğitim almadım. Tariş’teki görevim ve özel merakım nedeni bilimsel kitap ve dergileri okudum. Uygulamalı bitki yetiştirme projelerine katıldım. Yeni çeşit deneme üretimlerinde aktif olarak kadıldım. En büyük şansım Tariş'te yöneticilik yaptığım dönemde yanımda çalışan ziraat mühendislerine iyi bir yöneticilik yapmak için konuyla ilgili kitapları okudum ve uzman kadrolu Tariş Arge'den çok iyi yararlandım.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Hergün en az 15-30 dk.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Teknolojik gelişmeler, üretim teknolojileri, Alternatif tıp

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Katıldım çok iyi, dağıtımda aksaklıklar düzeltilirse daha iyi olur.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

O kadar çok ki birkaç örnek verecek olursak Denizakvaryumu, sarıcan, acemi çaylak, meyvelitepe, bıkmak tükenmeyen enerjileri, sürekli araştırmacı yönleri,

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Tema Vakfı, K.Menderes havzası Koza hareketi derneği (kurucu üye),

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Katılırım ve katılmak gerekir. Ödemiş'te çalışırken kurduğumuz çevre derneği ve Tema Vakfı Ödemiş temsilciliği sırasında aktif olarak katıldım.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Hobi bahçeleri yeni türlerin gelişmesinde olmazsa olmazların başında gelir. Gönüllü denektir. Yeni türlere üreticiler nedense biraz soğuk bakıyor. Az da olsa yatırım yapmak istemiyorlar.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: goji berry
çiçek: passiflora
kitap:
şarkı: Rüzgar
müzik grubu/müzik sanatçısı: Leman Sam
ressam:
şair: Orhan veli
film: Eşkiya
web sitesi: Agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön