View Single Post
Eski 14-03-2011, 14:33   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Hhatice (Sedef Miran)

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Bir gün elimde Avakado çekirdeği ile nette araştırma yaparken sitemizi gördüm .Diğer sitelerdeki bilgilere göre daha güzel açıklamalar ve resimler vardı .Üye oldum .

Burada neler öğrendiniz?

Neler öğrenmedim ki :
Çiçekleri çok sevmeme rağmen onların da bir dili olduğunu bilmiyordum .Ağaçlar net sayesinde çiçekçeyi söktüm .

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Bildiğim tecrübe ettiğim her şeyi paylaştım .Umarım faydalı olmuşumdur.

Sizi tanıyalım

İsmin Hatice Sedef Miran .Tekirdağ'lıyım .İki çocuk annesiyim .Yemek yapmak ve çiçeklerle ilgilenmek hobilerim .

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Büyük bir bölümünü .Sabah gözümü açtığım gibi soluğu yanlarında alıyorum .Bitkiler çok geniş bir yelpaze ne kadar öğrensem bilmediği şeyler çıkıyor.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Benim de yaptığım gibi fazla yorumlarla bilgiler karışıyor.Yorumlar ve bilgileri ayıracak bir sistem olsa ,Böyle bir sistem varmı bilmiyorum ama konu hakkında bilgi ararken sayfalarca yorum okumak zor oluyor.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Lütfen dilbilgisi kurallarına biraz dikkat etsinler.Güzel Türkçemize sahip çıktığı için Ağaçlar neti çok seviyorum .

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Bitkiler benim için terapi gibi onlarla ilgilenirken yaşamdan kopuyorum .Beni çok iyi rahabilite ediyor.Mutluluğumu çiçeklerime borçluyum.
.En sevdiklerim Kameyalar ,Orkideler ve kaktüsler.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

En komiği rüyalarımda sahip olamadığım türleri görmek .Sitede resimlerini görüp gecesine rüyamda aldığımı görüp mutlu olmam .Uyandığımda duyduğum hüzün .

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Olmaz mı ? Hemen köydeki bahçeyle ilgili projelerime başladım .Yeni ağaçlar ve Çiçekler ektim .Şimdide birkaç yıl sonra orada nasıl yaşarım.Nasıl bir ev ve bahçem olmalı bunu projendiriyorum .

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Katılıyorum .Tarif edilmez bir duygu.Öyle sıcak dostluklar kuruluyor ki şaşırmamak imkansız.Vaktin nasıl geçtiğini anlıyamıyoruz.Her seferinde tekrar ne zaman toplanırız diye soruyoruz.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Benim şu aşamada bir kitaba ihtiyacım olmadı.Burada aradığım her türlü bilgiyi buluyorum .

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Tekirdağ çevreciler derneği üyesiyim .Doğayı seven her kurum ,kuruluş ve insanı örnek alrım ,desteklerim .

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Başka üye olduğum form yok .Daha önce tarif defterine üyeydim .Sanırım kapandı.Ağaçlar net daha çok aile havasında burada olan üyeler çok duyarlı ve saygılı.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Almadım Kursları araştırıyorum .Almak istiyorum .

Zamanınızın ne kadarını Agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Belli olmuyor.Bazen çok uzun saatler okuyorum kaptırıyorum kendimi .Aslında fırsat bulduğum tüm zamanlarım burada geçiriyorum .

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Yemek yapmayı çok seviyorum .Köpeğimle vakit geçirdiğimde çok mutluyum .

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Evet katıldım .Bende yolladım .Arkadaşlarımda beni çok destekledi.Onlar sayesinde tanımadığım ,ismini bilmediği çiçelerim oldu.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Formdaki genç üyelerden çok etkileniyorum .Onların soruları heyecanları beni çok etkiliyor.Gelecekle ilgili ümitlerim artıyor.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Çevreciler derneği,Atatürkçü düşünce derneği üyesiyim .

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Birkaç kez katıldım .Katılmak lazım .Hepimiz susarsak yakınmaya ,söylenmeye hakkımız olmaz.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Yeterli değil tabi ,Çevreyle ilgili yapılan programlar sosyal içerikli tüm programlar gibi reyting almadığı için tercih edilmiyor .Aslında sloganımızdaki gibi biz doğayı umursamazsak doğa bizi hiç umursamaz.

Nasıl olmalı ? Eğitici, öğretici olmalı ,İlkokul öncesi çocuklara yönelik çizgi filmlerle ,oyunlarla süslenen programlar olmalı

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Hobi bahçeleri aslında çok önemli ,Şehirde beton yığınları arasında sıkışan aileler için nefes almak gibi .Küçük yaştaki çocuklarına tohumu tanıtmak ,onun toprakla oynamasını sağlamak.Bitkinin topraktan başını göğe kaldırmasını çocuğun izlemesi bunlar çok önemli görsel bilgiler .

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç:Manolya
çiçek:Kamelya
kitap: Kutsal kan kutsal kase
şarkı:Yesterday
müzik grubu/müzik sanatçısı:The Beatles
ressam:Vincent van Gogh
şair:Orhan Veli Kanık
film: The Island
web sitesi:Agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön