View Single Post
Eski 11-03-2011, 14:07   #87
maybach
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keskint Mesajı Göster
Sayın maybach
sizin nekadar zamandan beri Kangal köpekleri ile ilgili bilgi ve görgünün yanında araştırmanız mevcut bilmiyorum.
Ben sadece kendimle ilgili size bir açıklam yapayım.
Ailemden kalan Osamanlının Bursayı fethinden bu güne Orhan beyin tımar olarak verdiği çiftliğin o günden bu güne 9. kuşak 55 yaşında sahiplerinden biriyim,
Kangal köpekle tanışmam kendimi bildiğim den beri çiftliğimizde bulnan kangal ırkı köpeklerle oynıyark başladı ; Hatta ben kendimi bilmediğim bebekliğimde annem defalarca kangal köpeklerimize beni bırakıp başka tarfa gidip işini bitirip gelirmi bunları daha sonra bana da anlattılar.
Neyse konumuz Türk Kangal Köpeği ile ilgili uluslar arası FCI (Fédération Cynologique Internationale) şu anda ırk olarak kabul etmediği ama ırk olarak kabul etmek için de Türkiyede KİF (Köpek Irkları Fedarasyonu) nun cabaları ile şu anda bu ırkı ülkemizdeki bircok resmi ve özel köpek yetiştiren yerlerde izleme ve teknik çalışmalar yapmaktadır.
hala hazırda uluslararası saf ırk sertifkası nı resmen verecek bir kuruluş yok amabildiğim kadrı ile bu sene bu çalışmalar sona eriyor karar ne olacak hala hazırda ben bilmiyorum
Şu anda uluslar arası köpek (FCI) ırkları fedarasyonu bizim kangallarımızı ırk olarak kabul etmiş değildir.
İnşallah bu sene kabul ederek dünya köpek litratüründe hak ettiğiyeri alacaktır
Bilgiyi anlarım da Kangal görgüsü bunun anlamı ne?
araştırma yapma ihtiyacı hissetmedim benim uzmanlık gibi bir kaygım yok İtibari veya Ticari beklentisi olanlar araştırsın yayınlasın bizde öğrenelim.

fci yi gerçekten bilmiyorum ben uzman değilim Kangal uluslar arası yarışmalara katılıyor İngiltere'de Türk çoban Köpeği tescili ile pazarlanıyor Japonya'da USA da aynı adla üretim çiftlikleri var buda uluslar arası tescil anlamına gelmez mi? (bu çiftlikleri karacabey at çiftliği ile karşılaştırmak lazım kim önce başlamış Dünya çapında tanınır bilinir bir köpek ırki olarak biliyorum yanlışmıyım

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön