View Single Post
Eski 10-03-2011, 08:22   #36
fskandemir
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2009
Geçen aylarda Denizli' de domuzlar şehri bastı şeklinde haberleri duymuşsunuzdur. Aslında o domuzlar Denizli' de uzun süredir şehrin içinde idi. Dağda yaşayan hayvanlar, av yasağı ve alternatif avcıları azaldıkça(kurt vb) askeri alana gelmeye başladılar. Askeri alan derken, her askeri alan gibi çevresi çiftlerle çevrili bir tugaydan bahsediyorum, ancak şehir ile iç içe konumda. Rahatsız olan birlikler alternatif engeller ile ve çitleri sağlamlaştırarak (çitlerdeki en ufak bir gevşeyen yeri genişletiyorlar) aştılar. Sonunda da sivil alana geçtiler. Burada yaşadığım sürece (memleketim Denizli askerliği de Denizli' de yaptım) edindiğim tecrübeler;
>Yaptığınız çit vb. asla ve asla sallanan bir nokta olmamalı. Hasır çit veya dikenli tel olsa bile o sallanan noktanın dibini kazıp açıyorlar. Jilet gibi keskin tellerin dibi kazılmıştı ancak kan izi bile yoktu.Çok sağlam bir yapıları var.
>Dışarıda veya toprağın altında asla yiyecekleri bir şey bırakmayın.Tarım yapacaksanız bu kısım ciddi bir sıkıntı.
>Çöp konteyneriniz büyük veya metal olsa bile güvenmeyin. Son model arabaların üstüne o konteynerların devrildiğini gördüm...
>Işıkdan etkilenmiyorlar,
>Sesden etkilenmiyorlar,
>Aç olmadıkları ve kendileri rahatsız edilmediği müddetçe zararsızlar.

Kısacası çok ama çok zeki ve güçlü hayvanlar mutlaka bir açık buluyorlar.

Denge bir bozulmaya görsün...

fskandemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön