View Single Post
Eski 07-03-2011, 09:29   #89
yıldıztozu
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Sevda Hanım,
Hiç içinizi karartmayın benim orkidemin de hiç kökü yoktu ama Sağolsun Ziya Bey'in yardımıyla kurtuldu.
Eğer spagnum yosunu bulamazsanız benim Ziya bey'den gelen acil yadım torbasından size ufak bir miktar verebilirim.
Zaten ufacık bir yosun yeterli oluyor.
Ben orkidemi şu şekilde kurtardım.
Öncelikle bütün kökleri temizledim. Oksijenli su ile yıkadım kestiğim yerleri ve arkasından da tarçın tozu döktüm.
Ziya bey'de gelmiş olan spagnum yosununu 1 saat suda bekletip bu köke sardım.Yine Ziya bey'den gelmiş olan 1 saat suda bekletmiş olduğum ağaç kabukları ile de saksısına yerleştirdim.
Bitkim ölmedi çok hızlı da gelişmedi bunun sebebini Ziya Bey yetersiz beslanme olduğunu yazmış ki haklı olduğunu düşünüyorum.
Şimdi ara sıra yaprak gübresi ile fısfıs yapıyorum. Ayda bir de çiçekcoturan gübresinden sulama suyuna ekliyorum.
Bakalım çıkan iki minik yaprağım büyüyebilek mi?

Ziya bey tekrar çok çok teşekkürler.

Bu arada hala seranız aklımda ve müsait olduğum bir gün mutlaka sizi ziyarete geleceğim.

Sevda Hanım benimki çok uzun bir zamanda topladı kendini ama en önemlisi ölmemesi idi.
O yüzden siz de hiç karamsar olmayın. Yeterli ilgi verildiği zaman onlar da bize karşılık veriyorlar.
Bu arada ben yosunu köke sadece yumuşak bir şekilde sardım be ağaç kabuklarını ile saksısında destek yaptım.Bence lastik gibi bitkiye basınç uygulayacak şeyler kullanmayın.

Sevgiler

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön