View Single Post
Eski 05-03-2011, 16:59   #16
Beymen
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
dona karşı dayanıksızlar yazın öğlen güneşindende korumanız gerekir..yeşerttiklerimi birkaç değişik ortama bölerek yerleştirmiştim.. sadece akşam güneşini görenler çok sağlıklı birşekilde boylanmışlardı.. öğlen güneşini görenler kurudu.. kalanları bizim soğuklara nekadar dayanıklılar görebilmek için yılbaşına kadar dışarda bırakmıştım..dal ve yaprakları kurudu köke yakın sapları hala dolgun ve canlı iken daha fazla riske etmeden birini içeri aldım..diğer ikisinede şeffaf laylon poşet serip dışarda bıraktım...ilk yıl geniş bir saksıda deneyin..ilk yılı atlattıktan sonra izmirn kışlarına dayanacaktır...
sayın jazabel tohumlara hiç bir ön uygulama yapmamıştım bir gün suda bekletmenize gerek yok kabukları o kadarda sert değil ve çekirdekler gibi iki kapağın uç yerinden filizleniyorlar..kendi tohumlarımı nemli pamuklu bir bezin içine sırayla yerleştirip poşetin içine koyup sıcak bir yerde bekletmiştim..birkaç gün içinde tohumların sivri uçlarından filizler görunmeye başladılar..her gün poşeti açıp kontrol edin sivri uçları çatlayanları çıkartıp uçları toparağa girecek şekilde ekin..tohumun yarısı resimlerdeki gibi dışarda kalsın..meyvelerini yemeniz dileği ile....saygılar..

Beymen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön