View Single Post
Eski 05-03-2011, 17:05   #1
Domatesci
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 01-03-2011
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 125
Unhappy Minik Seracık

Merhabalar:
Tohumları çimlenirken sıcak tutmanın yollarını düşünürken bir proje geliştirdim.İyi birşey mi yaptım,gerekli birşey mi yaptım,doğrumu yaptım onun için yorumlarınızı bekliyorum.

Ben modelci olduğum için modelcilikte acemiliğimde yaptığım strafor modellerden kalan straforlar ile 2 yüzü eksik bir kutu yaptım(2 yüzünün eksik olma sebebi aşşağıdaki notta) annemin eskiden kalan bir halı sopalama sopası vardı onu atacaktı almış saklamıştım demek bu işe yarıyacakmış.

O boruyu ikiye böldüm ve aşşağıdaki resimlerde gördüğünüz gibi kutuya geçirdim. İki sopanın arasına annemden yalvar yakar aldığım eski bir tülbenti gerdim. Pet bardaklara ektiğim tohumları yine annemi yalvar yakar ikna ederek aldığım bir tepsiye koydum. Hepsini ayrı ayrı streç filme sarmaktansa küçük boy çöp poşetine koydum tepsiyi.

Ardından kutunun içinde yaptığım rafa tepsiyi koydum. Büyükçe bir tencereyi bol tuzlu bir suyla doldurup suyu kaynattım ardından kutunun tabanına koyacağım tencere straforu eritmesin diye üst üste 3 tane havlu serdim, ve kaynar suyla dolu olan tencereyi oraya koydum kutunun açık yüzlerinden üsttekini plaj havlusuyla yalıttım. Sonra babamın akvaryumunda kullanmadığı hava pompasını aldım ve hortumunu tepsinin içine koydum,bu şekilde tohumun çimlenmek için ihtiyacı olan oksijeni karşıladığımı sanıyorum. Kutudaki açık kalan diğer yüzü evdeki peteklerden birine dayadım. Bu şekilde kutunun içi sıcak kalıyor ve tenceredeki su yaklaşık 6-7 saat sonra ancak oda sıcaklığına ulaşıyor, Tencereden çıkan buhar ise ekstra nem oluşturuyor.

Not:Tuzlu su kullanmamın sebebi tuzlu suyun kaynama sıcaklığının daha yüskek olmasıdır.
Not:Kutunun iki yüzünü boş bırakmamın sebebi tohumlar torftan çıkınca açık kalan yüzlere kırmızı şeffaf defter kabı gereceğim bu şekilde kutu ışık alabilecek. Şeffaf değilde Kırmızı kullanmamın sebebi bitkiler mavi-mor-kırmızı ışıkta daha çok fotosentez yapıyor olmasıdır.
Yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla. 
Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön