View Single Post
Eski 01-03-2011, 19:03   #57
Nuri Murvet
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Sn. nuri hocam,

yalnış görmüyorsam misafir ağaç, ev sahibinin 2 dalı arasına doğru uzamış ve 2 dal kapandığı için, zamanla o bölgede kalmış gibi duruyor.

Akasya'dan filizlenmedi ise, orada sıkışıp-boğulma olmadan ne kadar uzun süre yaşabilir acaba?

Merhaba sayın ayazkentli

Bu oluşumu 4 yıldan beri takip ediyorum...

Sizin acabada kalıp merak ettiğiniz oluşumu, dikkatlice izledim ve şu tespiti yaptım.

Fotoğrafta görülen Akasya ağacı 25-30 yaşında olması gerekir. Akasya'nın ortalama yaşı 50-60 sene kadardır.

Gövdede bulunan derin kabuk çatlamaları ortamda bulunan toz, yaprak çürüntüsü, kuş dışkısı vs nin birikimi ile bu derin çatlarda doğal tohum çimlenme hazneleri oluşturmuş.

Hemen yakınında İlex ağacı bulunuyor, kuşların taşıması ile tohumlar bu çatlaklara düşüp çimlenmiş burada yaşam ortamını bulmuş ve gelişmiştir, bu fidanın şansı iki ana dal arasında çimlenip zaman içersinde ağacın büyümesi ile arada sıkışmasıdır.

38 nolu mesajdaki fotoğrafa dikkatli bakılınca aynı oluşumu göreceksiniz, fakat bu çimlenmenin fazla yaşama şansı yok, nedeni dış kabukta olduğu için zaman içersinde düşecektir.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön