View Single Post
Eski 26-02-2011, 22:13   #85
kgursan
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytin agaci Mesajı Göster
Merhaba Alice
Bahceme kayisi, kiraz, elma, limon, portakal, badem, sedir, fistik cami, seftali, keci boynuzu, nar, zeytin, badem ve Yediveren sarmasik gülleri dikmek istiyorum. Bu agaclardan bazilari cevrede var. Olmayan agaclardan cifter mi dikmem gerekiyor?
Agaclarin ve güllerin köklerinin ileride binaya, bahce duvarina ve havuza zarar vermemesi icin uzaklik ne kadar olmali?
Agaclarin ve güllerin arasinda ne kadar mesafe ideal?
Tarim Ilce Müdürlükleri sertifikali fidan satar mi?
Kayisi ve kiraz agacindan hangisi bahcenin kuzeyine daha uygundur?
Simdiden cok tesekkürler.
Sevgiyle kalin.
Sn zeytinağacı., Gerçi sorunuz sn alice ye ama ben ilk aklıma geleni söylemek istedim:
1. Meyve ağaçlarında "Soğuklama isteği" diye bir kavram vardır. Bu da Yıl içinde 7 oC sıcaklığın altındaki süre-zaman/ saat olarak ifade edilir. Bazı meyve tür ve/veya çeşitlerinde uzun süre soğuklama isteği vardır (örneğin x çeşidinde 900saat vb gibi) İşte bu tür meyveleri Muğla ,adana, antalya vb. gibi kışın soğuklama süresi düşük olan bölgelere dikemezsiniz. Dikseniz de çiçek tomurcuğu, dolayısıyla çiçek ve meyve OLUŞTURMAYABİLİR.
2. Sert çekirdekli meyvelerde bu süre genellikle uzun olabilir (tabi ki istisnaları var) Elma-armut da uzun soğuklama istediğini sanıyorum.
3. Meyve ağaçlarında dölleme sorunu yanında bu sorunu da dikkate almanızı öneririm. Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön