View Single Post
Eski 26-02-2011, 13:17   #22
ayazkentli
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Oya ağacının gövde yapısının nedeni'ni soracaktım, sevgili ligustrum sormuş.

Yaklaşık 30 yıl önce, köyde dedemin bağ'ına giderken, gövdesi tıpkı oya ağacının gövde yapısınıa benzeyen (soyulmuş ve hafif saydam görünümlü), yumru yumru olmuş bir çınar ağacı görmüştüm.

Dedeme, ağacın neden böyle olduğunu sorduğum'da -çok yaş'lı, o yüzden buruşmuş- diye cevap vermişti.

Geçen yıl bayram'da köye gittiğim zaman, fotoğrafını çekmek için o bağ'a gittim ama, ağacın sökülmüş olduğunu gördüm. Sadece onu değil, yan bağ'da olan dev bir çam ağacını'da sökmüşler (400 yaşında olduğu söyleniyordu).

Sökülme nedenleri ise, bir önce'ki yıl köyümüz'de yapılan teraslama-düzleme olayı.

Belki bilmeyenler vardır. Tarlalar düzleme yapılırken, meyve ağaçları dışındaki tüm ağaçlar kesiliyor. Sadece ağaçlar değil, tüm böğürtlen, yaban mersini, kargılıklar, sazlıklar gibi aklınıza ne gelirse, hepsi sökülüyor, hendekler dolduruluyor. Böylece tarlalar birleştirilip, ailelerin dağınık yerlerde'ki tarlaları, bağ'ları bir araya toplanıyor. Bir yandan iyi ama diğer yandan, her şeyi dümdüz ediyorlar. Tam sakal-bıyık meselesi.

Böylece asırlık ağaçlar yok oluyor. Her bölge'de böyle'mi bilmiyorum ama, bizim köy'ün olduğu bölgede böyle yapılmış.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön