View Single Post
Eski 22-02-2011, 00:36   #39
Mine Pakkaner
agaclar.net
 
Mine Pakkaner's Avatar
 
Giriş Tarihi: 06-01-2006
Şehir: İzmir
Mesajlar: 10,708
Halil Bey, konumuz böceklerdi, Nilgün Hanım da bir entomolog. Hastalıklara gelince. Bu fitopatolojinin inceleme konusu. Mikoloji, bakteriyoloji, viroloji gibi bu da kendi arasında bölünmekte.

Ancak genel periyodik ilaçlama yapılmaması ve entegre mücadele uygulanması tüm ziraatin konusu.

Nilgün Hanım bu bağlamda kendi uzmanlık alanı olan zararlılar için periyodik ilaçlama yapılmaz dedi. Sizin mantari ve bakteriyel hastalıklarla ilgili sormanız üzerinde de onlarla ilgili uzmanlık alanım değil ama genel olarak hastalıklarda da istisnai durumlar dışında periyodik ilaçlama yapılmaz diye bahsetti.

Kısaca şöyle izah edeyim.

Alıntı:
Mantar ve bakteriler kış aylarında faaliyet göstermezler. Bitkilerin_ ağaçların_ ölü gövdelerinde, yaprak ve dal kırıntılarında, toprakta konuşlanır, havalar ısındığında, nem ve yağışlarda ortaya çıkar hızla yayılırlar.
Hastalıklar kışın faaliyet göstermezler tespitiniz eksik. Bazıları gösterir bazıları göstermez. Hepsinin yaşaması için gerekli sıcaklık- nem vs. şartlar farklıdır. Soğuk ve nem olduğunda faaliyet gösteren başka sıcak ve kuru olduğunda başka, mutedil olduğunda başkadır.

Periyodik ilaçlama ise gereksiz ve zararlıdır. Hatırlarsanız çok kısa ve üzerinden konuya değindiğimizde bunu birkaç uygulama istisna tuttuk. Nelerdi onlar?

Bazı bakırlı uygulamalar, mineral yağ uygulamaları vs.

Bunu da yapmadan önce geriye dönük ve sadece bizim değil, çevremizin de gözlemi. Örneğin baktığım bir zeytinlikte halkalı leke yok, dal kanseri yok, budamada azami gayret sarfedip alet ekipmanı temiz tutuyor ve öyle kullanıyoruz. Bakırlı ilaç da atmıyoruz. Şimdi periyodiktir deyip atsam iyi mi olur? Ama bir sorun olduğunu görsem anında ilaçlamaktan da çekinmem.

Gözlemlemeye gelince, evet zor olabilir, ama üretici daha başından zora talip olduğunu bilmekte.

Bahsettiğiniz gibi örneğin bahçede klok hastalığı görülüyorsa, çevrede mevcutsa elbette bakırlı preparat uygulaması yapılır. Zaten bu gibi uygulamaları baştan hariç tutuyoruz.

Ancak bu örnekler bütün hastalık ve zararlılarda daha birşey görülmeden ilaçları periyodik olarak atalım mantığını doğurmaz. Bu en istemediğimiz durum olan patojenlerin direnç kazanmasını da doğurmakta. Bu sefer gittikçe ilaçlamada başarısız olunuyor. Atılan ilaçlar yararlıları da etkiliyor, kuşları, arıları da, diğer bütün ekosistemi de.

Önerilen entegre mücadeledir. Burada sadece ilaçlama yapmazsınız, kültürel tedbirlerinizi düzgün alırsınız. Budama artıklarını temizlersiniz. Bitkinizi ve toprağınızı sağlıklı beslersiniz. Hastalık ve zararlılara dayanıklı olmasını desteklersiniz. Gözlersiniz vs.

Şöyle yapalım, programlarımıza bu konularda da seminer koymaya çalışalım ki akıllarda soru işaretleri kalmasın.

Katıldığınız ve eğitimleri desteklediğiniz için size ve gelen bütün üretici arkadaşlara nezdinizde ayrıca teşekkür ederim.

Önümüzdeki ay da bekleriz

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön