View Single Post
Eski 15-02-2007, 11:09   #47
vyssera
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Arkadaşlar, evet doğadan ağaç toplamak yasak. Ama ben yaşadığım yer itibariyle, o kadar doğayla iç içeyim ki, durum biraz değişiyor. Örnek vereyim: Trabzon Kayabaşı yaylasında bir evimiz var, etraf ladin ormanı. Ormanın içinden yol geçiyor. İş makinaları yolu düzeltirken, yolun kenarındaki toprağı biraz tersyüz etmiş. Hemen orada 10 metrelik bir alanda yüzlerce ladin fidanı bitmiş. Kendi haline bıraksam, içlerinden 2-3 tanesi orada gelişebilecek, kalanı zaten sık olduğu için kuruyacak, ezilecek vs. çok sık olan yerlerinden 20-30 tane 5 cm yi geçmeyen fidan aldım, bahçemde uygun yere diktim. İhtiyaç olursa büyüyünce kullanırım, bonzai yaparım, çalı şekli veririm, ormanın seyrelmiş yerlerine dikerim. Yasaya gelince, hiçbir orman koruma memuru bilinçli yapılan bu uygulamalara birşey demiyor. Ama ben 70 cm lik ladin fidanını tam büyüme döneminde koparıp kurutan çok kişi gördüm. Kimse bu işi yapabileceğinden emin olmadan böyle bir işe girmesin. Ben doğadan bitki toplarım, fidan alacağım zaman, ormanın sağlığını göz önünde tutarım. 20 tane fidan aynı yerde bitmişse aralarından 1 tane almakta bi sakınca yok bence. Ama işi bilen yapmalı, mümkünse izin alarak yapmalı. Öyle ağaçları filmlerde görmüş kişiler ormanlara girip talan etmemeli. Sonra devam ederim. hoşçakalın.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön