View Single Post
Eski 16-02-2011, 21:43   #8
hassoman
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 19-04-2007
Şehir: Ankara
Mesajlar: 1,457
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kharel Mesajı Göster
"...." eğer bir müstakbel av, tehlikeyi diğerlerinden önce farkederse bu onun diğerlerinden daha iyi algılara sahip olduğunu gösterir. Olası bir yırtıcı saldırısında diğerlerinden daha az gelişmiş daha sağlıksız duyuları daha zayıf olan arkada kalır. Bugüne kadar izlediğim belgesellerde dediğiniz gibi bir aslanın sürüye dalması durumunda sadece bir hayvan dışında hiçbirinin kaçışmaması gibi birşey görmedim. Eğer bunu görebileceğim bir belgesel biliyorsanız paylaşırsanız sevinirm. "....."
Arda
Bakın, aslan sürüye daldığında sadece hedef avın kaçtığını diğerlerinin ise yerinde durduklarını söylemedim. Aslan sinsi bir şekilde sürüye yaklaştığında sürüde bir tek hayvanın en önce sezdiğini bu yüzden huzursuzlandığını, diğerlerinin ise aslanın yaklaşmakta olduğunu hissetmediklerini söyledim.
Aslan ortaya çıkıp kendini gösterince elbette sürüde panik başlıyor. Başlamaması olası mı? Aktif tehlike halinde sürülerin ilk tepkisi kaçmaktır. Ancak hiç biri hedefdeki av kadar canını dişine takmaz onu da belirteyim... Benim dediğim bu...
Ayrıca öne sürdüğüm düşüncelerimin bilimsel olmadığını, kuşkulu olduğunu zaten dip notta belirtmiştim.
İlginize teşekkür ederim.

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön