View Single Post
Eski 09-02-2011, 08:05   #5
fesleğen
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex Mesajı Göster
Sayın Fesleğen, ben de Denizli ile Uşak arasında her iki ilin ikliminin ortalamasına sahip bir bölgede, Çivrilde'yim. Yörede olmayan değişik bitkilere ilgim daha çok. İklime intibak edemeyip ölmemeleri için ben öncelikle şimdilik sadece soğuğa dayanıklı bitkilerden edinme gayreti içindeyim.Bunun için de edinmek istediğim bitkinin iklim gerekliliklerini Google'dan araştırıyorum ve ona göre karar veriyorum.Sayın Mine Hanım'ın önerdiği bitkilerin dışında bir bitki aklınıza ya da gönlünüze düşerse benzer bir yol izleyebilirsiniz diye düşünüyorum..Kolaylıklar dilerim..
Sayın Yarenimex, öncelikle bu konu hakkında yazdığınız için çok teşekkür ederim. Ben zaten sizin dediğinizi mutlaka yapıyorum.Peyzaj Mimarıyım ve yöremde artık hep aynı tür bitkileri görmekten sıkıldım ve projelerimde değişik bitkilere yer vermek istiyorum. Tabi bunu yapmadan önce bir araştırma yapıyorum. Kitaplardan, googledan bitkinin özelliklerini araştırıp ona göre kullanıyorum projelerimde. İlk önce baktığım konu iklim oluyor. Daha sonra gölgeye dayanımı, toprak isteği, çapı, boyu, formu, çiçek rengi, birbiriyle uyumu... vs.bu konulara baktıktan sonra kullanıyorum bitkiyi. Benim istediğim benim gözümden kaçan burada yetişebilecek olup ama benim bilmediğim bitkileri tespit etmek.İnşallah bunu başarabilirim

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön