View Single Post
Eski 25-01-2011, 16:55   #82
e1hun
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-12-2010
Arkadaşlar ben ünye de yaşayan ve sık sık doğaya offroad amaçlı çıkıp kamp yapmaktan hoşlanan birisiyim.uzun zamandır da bonsai konusunda araştırma yapmaktaydım.Doğadan ağaç sökme ve buna benzer işlerin yasak olduğunu da biliyorum.

Ancak bu hafta sonu Samsun - Kunduz yaylasına şahinkaya kanyonu bölgesine kamp yapmaya gittik.yol boyunca sağlı sollu çam ağaçları olan yollardan geçtik.uzun lafı kısası yol kenarlarında sağlı sollu 10 cm ile 50 cm e kadar uzunlukta çam fideleri vardı.Bunları görünce yamadori yapma fikri geldi ama birde işin ucunda yasak var.

Daha ilerleyen yollarda araçların geçebileceği kadar olan orman yollarında iki lastik arasında kalan kısımlarda bile bu fidelerden bulunuyordu.Bu arada hatırlatmak isterim bu yollar köylere bağlanan ara yollar.şimdi sormak istediğim konu bu iki lastik arasında kalan fideleri almak mı ağaçlara iyilik yoksa zaten yol olan kısımda araçların altında kalarak ölmelerine izin vermek mi.birde bunun gibi uç durumlar mevcut.üstadlarımızın bu konudaki düşüncelerini almak istiyorum.

e1hun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön