View Single Post
Eski 20-01-2011, 18:47   #18
üzüm
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Cezayir menekşesi çözümlerden biri olabilir mi? (Sakız sardunya kışı bahçede geçiremediği için kullanamıyorum.)

Yaz sonu hem aşırı yayılmasını önlemek hem de sarı yapraklı halini daha çok sevdiğim için cezayir menekşesini buduyorum. Ön tarafında (bitkiden yaklaşık 25-30cm. uzakta, dikim çukurunun hemen dışında) tavuk çiçeği (Sternbergia sp.) dikili. Tavuk çiçeği açtığı zaman cezayir menekşesi budanmış olduğundan bir sorun çıkmıyor; bahardan itibarende cezayir menekşesi tavuk çiçeğinin olduğu bölgeyi tamamen kaplıyor. Tavuk çiçeğini sonbahar-ilkbahar dönemini yağmursuz geçirirsek suluyorum; yaz dönemi sulama yapmıyorum.

Geçen sene soğanlı bitkileri fazlalaştırdığım için cezayir menekşesinide çoğaltıyorum. Sonbaharda açan diğer soğanlılar için de denemeyi düşünüyorum.

Limon seninle benzer düşünüyoruz. Sümbüllerin yanına deneme amaçlı sukulent türü diktim; seneye durumunu paylaşabilirim. Yetiştirdiğim sukulentler hep saksıda olduğundan bahçede nasıl yayılacaklarını veya kışı nasıl geçireceklerini bilemiyorum.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön