View Single Post
Eski 19-01-2011, 21:30   #1
oxygene
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2010
UV lambaları sterilizatör olarak kullanmak

Merhaba,

Arkadaşlar bildiğiniz gibi besin sıvısı olarak kullandığımız sulama suyu bir müddet (1-2 hafta) sistem içerisinde sürekli olarak duruyor. Ancak bir müddet sonra ortamda kötü kokular oluşmaya başlıyor. Bu da bağzı bakterilerin sistem içerisinde çoğalmaya başladığının bir göstergesi diye düşünüyorum. Şuan ben taş yünü içerisinde marul fidesi yetiştirmeye çalışıyorum. Mini plastik seralardan kullanıyorum ve 2 hafta oldu tohumları ekeli ufak ufak kötü kokular oluşmaya başladı.

Biraz araştırma yaptım bu kokuları engellemek için değişik dezenfekte yöntemlerinin kullanıldığını öğrendim. Bizim gibi ev kullanıcıları için en uygun yöntemin UV lambalar kullanmak olduğunu gördüm. Ancak bu lambaların besin sıvısı içerisinde yer alan özellikle mikro elementlerin bağzıları ile tepkimeye girdiğini öğrendim.

ebay de satılan 10$ civarında pratik uv lambaları var. Bunlardan kullanmak ne kadar doğru olur veya ne kadar sağlıklı ve yararlı olur?

Konu ile ilgili deneyim sahibi olan arkadaşlar deneyimlerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

oxygene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön