View Single Post
Eski 13-01-2011, 11:14   #22
Hazeyn
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Sayın orcanöbekçi;
Merhaba, öncelikle teşekkür ederim,evet yazdıkların ve kaygıların doğru ve bende de aynı kaygılar var, ağaçlarımın çoğu aynı yerde ve yazın üzerini gölgelikle örtüp damlama sulama sistemi kurmak istiyorum, olmasa bile sulaması için emanet edeceğim kişilerin sayısı fazla, aslında küçük saksılara sadece denemek için aldım ve bu işlerde denemeden yanılmadan bir şeyleri öğrenmek zaman alıyor ve tecrübesiz yola devam edilmiyor.Belkide bir kaçını kaybetme riskiniz de oluyor.Aslında şimdi bile Adana fazla soğuk değil ve saksılar çabuk kuruyorlar, sık sık sulamak gerekiyor.Napalım bu işin zevkide riskide sulamadaymış demek ki?Zaten, saksıyı büyültsenizde ne kadar büyültebilirsiniz ki çok büyük saksı olursa iş amacından uzaklaşıyor.Yani bu riski göze almak gerekiyor sanırım.Ağaçsayısının fazlalığı konusuna gelirsek, aslında gördünüz ağaçların 3 katı daha adaylarım var baharı bekliyorum ,bir makalede okumuştum ve beni çok etkiledi,ne kadar çok ağaçla örneğin 500 ağaçla başlarsanız bir 5 yıl sonra elinizde 50 tane bonsainiz olur diyor.Demek ki bu işin kuralı bu. Bence ; zaman, mekan,sabır, istikrar,azim ve bir çok duygu bu çalışmaları kapsamaktadır.Bunlardan biri eksik olursa ağacınız kurur...
Sizin beğenmediğiniz ağaçlar belki beğenilir bence yayınlayın derim,Sevgiyle kalın.

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön