View Single Post
Eski 07-01-2011, 19:42   #13
AÇakıcı
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2009
Bu bir proje ****** köyle böyle bir proje oluşturulabilir mi yürür mü tartışılır ama olabilir de. Sonuçta herşeyi yaptıktan sonra meteor da düşebilir, Yani kuş gribini hesaba katmaktan ****** daha büyük bir ihtimal. kervan yolda dizilir, deyip; bir işe başlarsak devamı gelebilir. başlangıçta olup bitenin bu kadar karmaşıkmış gibi görünmesine rağmen çok basit olduğunu zaman içerisinde adım adım fark ediyorum. köyle veya köylüyle diye bir saplantımız yok farkındaysanız sadece fikir alışverişinden çok ortak da aramaktayız. Ginkgo Biloba sadece ufak bir örnek ve sadece bir iki kişi ciddi paralar kazanır ondan sonraki yatırımcılar çıkarsa piyasası ölür. Türkiye'nin ihtiyacı olan Ginkgo Biloba yaprağı bellidir en fazla 500 dönüme 5000 ağaç dikilse ve bugünki piyasası 2 kat artsa bile yeterli yaprak üretilir. daha fazlası sadece fiyatı düşürecektir. dört dörtlük çalışma şeması bilinen bir klasiktir. sadece bir örnek. bir fili yemek için parçalara bölmek gerekir. bu ağaçlandırma projesi de çok büyük görünse de ufak parçalara böldüğünüzde çok kolay yapılabilir. 20.000 TL yatıracağımı söylemiştim hatırlıyorsanız. bu paranın 200 dönüme yetebileceği görüşünde olanlar var. benim amacım sadece 100 dönüm. yani 1000 ağaç eder. bunun dikimini bile bir kişi yapamaz mı? planlı hareket ederek; saatte 5-10 ağaç dikse, günde 5-10 saat çalışsa, 15-20 günde 1000 ağacı rahatlıkla diker. mutlaka planlı yaklaşılmalı ama aynı zamanda da çok fazla detaya girmeden işe başlanılmalıdır. yoksa kuş gribi meteor gibi ayrıntılardan işe başlamaya fırsat bile bulamayız. mesela kuş gribini sorun olarak gören ülkeler bizim gibi tavukları telef etti. ama israil tavuklarını korudu. çünki; tavuklarını telef eden ülkelerde oluşacak döllü ve dölsüz yumurta krizini gördü. sorunlara değil çözümlere odaklı hareket etti. bugün sadece işlenmiş yumurta ihracatında lider ülke oldu.

Arkadaşlar,
Çanakkale'de arsa bakıyorum. Daha önce ülkenin heryeri olur demiştim ama artık sadece Çanakkale'de özel ağaçlandırma projesi yapmak istiyorum. sadece kuşlar için bile olsa biryerleri ağaçlandırmak için tek birikimim olan 20.000 TL'yi yatıracağım. süreç hakkında yardımcı olabilecek, ortak olabilecek, arkadaşlar var mı? Ayrıca Yeminli Orman Mühendisi de bulmak gerekiyor.

AÇakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön