Konu: Oklu kirpi
View Single Post
Eski 05-01-2011, 13:03   #4
davut09
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 37yasin Mesajı Göster
Arkadaşlar Türkiye'nin Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yayılış gösteren bilimsel ismi Hystrix indica olan bu kemirgen türünü daha önce canlı veya ölü olarak göreniniz varsa eğer; Görüdğü il, ilçe, tarih ve mekanı paylaşırsanız sevinirim.

Oklukirpi hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

http://www.tramem.org/memeliler/?fsx...&tur=Oklukirpi

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Selamlarımla...
Ben Aydın Buharkent'te yaşıyor ve kamuda Veteriner Hekim olarak görev yapıyorum. 1997 veya 1998 yılında Adıgüzel Barajına balık avına giden arkadaşlar Denizli- Güney İlçesi civarında ormanlık alanda, karayolunda araba tarafından çarpılmış ölü bir hayvanın oklarından birkaçını alarak bana getirmişler, bana bunun hangi hayvana ait olduğunu sormuşlardı. Oklu Kirpi olduğunu söyledim ve bu bölgede (daha doğrusu Türkiye'de) bulunduğu için şaşırmıştım. 2001 yılında gece 24 civarında yayla köyüne hayvan muayenesi için aracımla giderken, dağ yolunda (Feslek Köyü ile Gündoğan Köyü arası) yerde yatan bir cisim gördüm. Geri gelip arabanın farıyla baktığımda bunun yaklaşık 10-15 Kg.lık bir oklu kirpi olduğunu gördüm. Halen daha sıcak olduğundan yakın zamanda araba tarafından çarpıldığı kanatine vardım. Çünkü vücudunda kurşun yarası yoktu. Deride sıyrıklar ve kemiklerinde kırıklar mevcuttu. 3-4 yıl önce gördüğüm kirpi okları ve bizzat gördüğüm oklu kirpi ile bölgemizde doğal yaşamda oklu kirpi yaşadığını öğrenmiş oldum. Hatta oklarından örnek olarak 10 kadar koparıp bir müddet muhafaza edip sonra atmıştım.

Düzenleyen davut09 : 05-01-2011 saat 13:11 Neden: hatalı yazım
davut09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön