View Single Post
Eski 05-02-2007, 22:30   #12
Ateş Öztan
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
cevaplar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro Mesajı Göster
Geçen bir villaya peyzaj etüdü için gittim. Her şeyi tamam da yer sahibi yüzme havuzu yaptıracağı alanı gösterdiğinde tıkandım kaldım. Şimdi bu sorunu halletmeye karar verdim ancak bu sorunu peyzajda özellikle Yüzme Havuzu konusunda tecrübeli olduğunu bildiğim sevgili sukranayalp'den hem beni hemde forumu bilgilendirmesini rica ediyorum:

Sorularım:

1-Yüzme havuzunda yer seçiminde dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?
Havuz, kullanım saatlerinde güneş alması gerekir. Konum olarak binanın güney cephesine yapılır.

2-Yüzme havuzunu herkes inşa edebilir mi?
Hayır, havuz yapımı kolay görünsede yapılan hatanın düzeltilmesi ancak yeni bişr havuz yapmayı gerektirebilir. Onun için, havuz yapımını bilen biri ile çalışmak gerekir.

3-Yüzme havuzunu projelendirirken neleri göz önüne alıyorsunuz?
Bu konuda bir çok şey yazılabilir. Hangi açıdan bakmak gerekir?
Genel olarak;
* Öncelikle havuzdan ne beklediğimizi ortaya koymamız gerekir. Yüzme havuzu, süs havuzu, çocuk havuzu, gösteriş havuzu! vb. Bundan sonra ölçü ve detay ve konum gelir. Örneğin, çocuk var ise annenin, evden havuzu görmesi gerekir. Yoksa salondan görülecek bir konum olmalıdır.
* Kirlinmesini minimuma indirmek için toz, toprak ve de yapraklardan uzak olmasını sağlamalıyız. Çevre peyzajı önemli. Gölge yapacak, yaprak dökecek, insanın sağına soluna batacak bir şeyler olmaması gerekir.
ve ...

4-Yetişkin ve çocuk havuzlarında kriterler nelerdir?
Havuzlar kesinlikle derin olmaz. Sadece tramplen ile atlanan havuzlarda derinlik ayrıca hesaplanır.
Almanya'da havuz derinliğinde basit kural; havuz sahibi annenin çene altı hizasıdır. Bu da annenin suda boğulmadan ayakta durması ve çocuğunu kollaması demektir.
Teknik olarak havuzlar 80 cm den derin yapılır. Normal drinlik 1.26mt olmasına rağmen genellikle 1.4-1.8mt derinlikyapılması kullanıcıyı memnun eder.
Çocuk havuzları ise yaşa göre derinliği ayarlanır.
Havuzun derinliği ve ölçüsü atrttığı oranda havuz masraflarıda artar. Havuz 24 saat çalışan bir fabrika gibi kimyasal işleme tabi tutulur. Onun için ölçü ve derinlik doğru seçilmelidir.

5-İdeal bir yüzme havuzu hangi ölçülerde olmalıdır?
Havuzlar kulvar ve kulaç hesabına göre yapılır. Kaç kişi aynı anda yan yana yüzecekse o kadar kulvar yapılır. Kaç kulaç atmak istiyorsa o kadar uzunlukta olmalıdır.
Kulvar hesabı;
kulvar 2.25 cm kulaç 1,50mt+ insan boyu
4 kulaçlık havuz : 4x1,50 + Yakl.2,0 = 8 metredir.
Göze hoş görünen ölçü genellikle 1x2 oranıdır.
En küçük havuz ölçüsü 2,25x5,25 mt dir. 2 kıulaç 1-2 kişi
orta boy 4,25x8,00-9,00mt 2 kulvar 4 kulaç 2-5 kişilik
Büyük 6.25 x 12.00 mt veya 12.25 x 24.00 mt dir.

6-Yüzme havuzu malzemeleri yerli üretimleri **** yabancı üretimleri var mıdır?
Tüm kaplama malzemeleri yerli olarak üretilir. Vitra Almanya'ya havuz malzemesi ihraç eder. Malzeme ve detay seçimi çok önemlidir.

7-Yüzme havuzu inşa ederken peyzaj projesinden bağımsız düşünülebilir mi yoksa hangisi daha önceliklidir?
Havuz önce düşünülmelidir. Daha sonra peyzajınızı değiştirebilirsiniz fakat havuzunuzun yerini değiştiremezsiniz.

8-Varsa bize güzel yüzme havuzu resimleri yolayın yüzmüş kadar olalım

9-Tabi forumdan sorular varsa bekliyorum ki başlık olgunlaşsın...

Teşekkürler...
Havuz çok teknik bir konu olmasına rağnmen bazı ceavpları soruların altlarına yazmaya çalıştım.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön