View Single Post
Eski 17-12-2010, 19:18   #97
sarıbal
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2010
Düzeltme

Değerli arkadaşlar. Üylieğim henüz yeni fakat orumlarınızı okuyunca dayanamayıp bir düzeltme yapmak istedim. Evet, ben de çiftçiyim, bursada yapıyorum işimi ve bursada yaşıyorum. Deveci armudu, santa maria armudu, şeftali çeşitleri hatta nadir bulunan villiamis armudu (kırmızı çilli), erik, elma, ayva gibi meyveleri ben de yetiştiriyor ve pazarlamasını yapıyorum. Ağaköy'lü arkadaşın mütevazilikten ve en azından bir kaç konuda objektiflikten de uzak yazısına katılmıyorum. zira ister köy olsun ister semt veya ilçe bir yerleşim yerinin zenginliği evlerin kaç katlı olduğuyla kullanılan arabaların menşeiyle ya da diğer şahsi veya organize maddi değerlerle değil, daha sağlıklı yöntemlerle ölçülür. burada söz konusu çiftçilikse bursanın hatta iddaa ediyorum marmaranın en zengin köyü adaköydür. dikkat edin ağaköy değil "adaköy". zaten yüz ölçümü itibariyle de bursanın en büyüğü olduğundan geçtiğimiz bir iki sene öncesine kadar mahalle sıfatı almıştır. konu hakkında bilgi sahibi olan varsa eklemeler yapabilir. suudai arabistana yaptığı ihracatla övünen ağaköylü arkadaşa duyurulur. adaköy çiftçisi (daha öncesi de muhtemelen vardır) benim hatırladığım kadarıyla en az 15 (!) senedir başta almanya olmak üzere fransa, rusya, italya, yunanistan, iran gibi ülkelerle zaten çalışmaktadır. bunların yanında son yıllarda amerika ile ilgili meyve sebze pazarlarını araştırmakta ve bu pazara da kendini dahil etmeye çabalamaktadır. ilginç bir istatistik daha var. ben adaköydeki herkesin ağaköylüler kadar zengin olduğunu söylemiyorum. çünkü adaköyde yıllık toplam geliri 4,5-5 bin lira olan gece konduda yaşayan insan da var, yıllık ihracat, iç pazar, hizmet ve benzeri yan kaynaklardan toplamda yıllık cirosu 5-6 trilyonu bulan geniş ve köklü aileler de mevcut. zaten ağaköylü arkadaş beni kullanıcı ismimden de rahatlıkla tanıyabilir. neticede bu iki köy hem komşu hem de yıllardır arasında hiçbir husumet bulunmayan iki arkadaştır. o yüzden gereksiz yüceltmelere, objektif olmayan reklamlara gerek yoktur. saygılar!

sarıbal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön