Konu: skaraca
View Single Post
Eski 29-11-2010, 22:11   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
skaraca

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Üyesi olduğum grup yöneticisi tarafından pembe domates yetiştirme öyküsüne ilişkin blog yayını üzerine, google amcada pembe domatesle ilgili yapmış olduğum araştırmalarda öncelikli olarak agaclar.net ile karşılaştım. Pembe domatesle ilgili gruba üye olduktan sonrada grupta yine agaclar.net'in sıklıkla anıldığını gördüm. Bir süre üye olmaksızın takip ettim. Ancak bir süre sonra üye olmadan takibin yetmeyeceğini anladım ve üye oldum.

Burada neler öğrendiniz?

Neler öğrendim... Bilmediklerimi... Kaktüs ve sukulent yetiştirme ve bu konuda sayfa oluşturmam sonrasında diğer üyelerimizin teklifsiz katkıları ile dostluğun, paylaşımın yeni bir tanımını...

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

En iyi diğer üyeler bu soruya yanıt verebilirler ama bende bilebildiğim kadarı ile kaktüs-sukulent sayfalarında bitki isimlerine ilişkin katkıda bulunmaya çalışıyorum.

Sizi tanıyalım

1962 doğumluyum. Beş çocuklu ailede üçüncü çocuğum. Teknik Lise Elektrik bölümü ve Hukuk Fakültesi mezunu olmam nedeniyle, önce elektrikçi sonra hukukçu olarak kendimi tanımlıyorum. Meslek lisesi mezunu olmam nedeniyle evde tamir edemeyeceğim elektrikli cihaz olmadığını düşünüyorum ve bu konuda başarılıyım da... Evliyim ve şu anda Anadolu Lisesi 1. sınıfa (9. sınıf) giden bir erkek ve anasınıfı öğrencisi bir kız babasıyım.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

İşyerinde ve evde kaktüs ve sukulentlerim var. Bunun dışında Eskişehir'de kiralamış olduğum hobi bahçesinde Mart-Ekim ayları arasında domates, biber, patates yetiştirmeye çalıştım. Bu nedenle ortalama günlük iki-üç saati bitkilere ayırdığımı söyleyebilirim.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Olmasaydı diyeceğim birşey görmedim. Olsaydı diyeceklerim için ise erken diye düşünüyorum. Çünkü bazen forumda gezerken çok ilginç ve güzel başlıklarla karşılaşabiliyorum. Olsaydı diyebileceğim birşey belki de forum başlıklarında mevcut olabilir. Şu anki ilgi alanlarım itibariyle ise bir eksiklik olduğunu düşünmüyorum.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

İzlemekten çok katılımcı olmalarını öneririm. Çünkü bu şekilde diğer üyelere birşeyler verebileceğimizi düşünüyorum.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Öncelikle yoğun iş ortamının yarattığı stress duygusundan uzaklaşmamı sağlıyor. Kaktüs, sukulent ve pembe domates.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Bitkilerle ilgilenmek tek başına ilgi çekici bir olay zaten.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

İleriye dönük planlarda değişiklik olmadı, sadece bahçeli bir eve ilişkin plan konusu daha da sık anılır oldu.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Henüz bir toplantıya katılmadım ama bazı toplantılara ilişkin başlıkları takip ediyorum ve paylaşımlar hoşuma gidiyor.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

www.agaclar.net varken kitaba gerek var mı? Açıkca ben kitap kullanmıyorum. Bitkilerle ilgili bir konuyu araştırmam gerektiğinde önce agaclar nete bakıyorum ve genelde aradığım bilgiyi buluyorum.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

agaclar.net üyeleri.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Pembe Domates Ağı. PDA özelde domatesle ilgili ama agaclar.net domatesleri de kapsar şekilde bilgi paylaşımında bulunuyor.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Mesleki bir eğitim almadım. Gerekli bilgileri de forumda bulabiliyorum.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Günlük bir, birbuçuk saat kadar.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Fotoğraf, bilgisayar, sinema, hobi bahçesi,

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Tabi ki... Hiç beklemediğim bir anda bana bitki, tohum ve çelik gönderen arkadaşlarıma bende aynı şekilde bitki, tohum ve çelik göndermek suretiyle yanıt verdim. Bence güzel bir olay. Bir kişinin kendisinde fazla olanı olmayana göndermesi, olmayanı ise olandan alması kadar güzel birşey yok.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

mrmusti: Gerek forumda yayınladığı bitki fotoğrafları, gerekse bu konuda hazırlamış olduğu internet sitesi ile bir kaynak olması...

AizoaceaeFAN: Erzurum gibi bir ilde kaktüs ve mesembs yetiştirmeyi başarmış olması...

berduray: Sayfamı ziyareti sonrasında hiç beklemediğim bir anda kendiliğinden bitkilerime çelik ve tohum olarak katkıda bulunan ilk kişi olması...

gülbatur: Başlıklarda açıkladığına göre bilgisayar kullanımını bilmemesine karşın yakınları aracılığı ile foruma katılması ve paylaşımda bulunması...

İlk aşamada aklıma gelenler bunlar...

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Gönüllü olduğum STÖ yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Görevim gereği protestolara aktif olarak katılmıyorum ama bazı imza kampanyalarına katıldım. Protesto niteliğine bağlı doğal olarak.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Öncelikle özel TV ve Radyolarda bu konularda yapılan proğramlar yeterli değil. Reklam olmazsa ulusal kanallardan NTV ve TRT'nin bu konulara kısmen eğildiğini görüyorum. Sadece kuruluş amacı nedeniyle Toprak TV tarım ve bitki yetiştirme amaçlı özel yayın yapıyor. Nasıl olmalı konusunun uzman sorusu olduğunu ve bu konuda yanıt veremeyeceğimi düşünüyorum. Ama uzman olmayan birisi olarak yapılan yayınların özellikle hobi olarak bitki yetiştiriciliğini herkese yaymaya yönelik olması gerektiğini söyleyebilirim.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bence özellikle büyük şehirlerde beton yığınları arasında yeşil bir vaha olduğunu düşünüyorum.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Kiraz (ama Napolyon)
çiçek: Sıklamen
kitap: Şu Çılgın Türkler
şarkı: Gülpembe
müzik grubu/müzik sanatçısı: Barış Manço
ressam: Van Gogh
şair: Özdemir Asaf
film: Nefes
web sitesi: www.agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön