View Single Post
Eski 25-11-2010, 10:24   #13
sariefe
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Sayın ayse_afyonlu mazur görülecek bir durum yok. Aksine ilgilenmenize çok sevindim. Yalnız ben bu bitkileri 3-4 aydır beslediğim için paylaştıklarım gözlemlerimden ibaret olacak. Hatam da olursa affola. Venüs flytrap yani sinek kapanda av kapanla yakalandıktan bir hafta on gün sonra kapanlar geri açılıyor. Bu sürede sanırım böceğin büyüklüğüne göre sindirim oluyor. Çünkü arıların kapanı sineklerden daha geç açılıyor. Tamamen yok olma gibi bir durum söz konusu değil. Bitki böceğin sadece sıvılarını sindiriyor. Geriye kurumuş bir böcek kalıyor. Vft aktif kapanlı olduğu için sindirim süresini kapanların açılıp kapanma süresine bakarak söylemek kolay. Pasif kapanlı bir etobur olan sarraceniada ise böcekler ibriklerin içindeki sindirim sıvısına düştüklerinde sindirilmeye başlanıyor. Böcekte sindirecek bir şey kalmayana kadar devam ediyor. Tabi böceğin işe yaramaz kısmı ibriklerin içinde ibrikler kuruyup gidene kadar kalıyor. Yine yok olma söz konusu değil. Belki pek bilimsel değil ama gözlemlerim bu şekilde. Bende yaşayarak öğreniyorum çoğu şeyi. Çok şükür ki bitkilerim sağlıklı ve laf aramızda yeni türler ekledim. En kısa zamanda onların fotoğraflarınıda sizlerle paylaşacağım. Ayrıca merak ettiğiniz bir şey olursa dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılarımla...

Düzenleyen sariefe : 27-02-2011 saat 08:06
sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön