View Single Post
Eski 09-11-2010, 11:25   #61
merlict
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Lütfen yardım

Geçen yıl kışın aldığım crotonum yeni yapraklar verip tepesinde tomurcuklar oluşturup, çiçeklenmeden dökülüyordu.Uzun zaman pencere ardında öğleyin güneş gören yerde kaldı.Bazı iş tempomun yoğun olduğu dönemlerde susuzluk çekmesine rağmen tazeliğini ve yeşilliğini hiç kaybetmedi.Salondan dışarı çıkartmadım, ara ara yapraklarını suyla temizledim.Geçen haftaya kadar herşey mükemmeldi.Mevcut saksısına sığmamaya başladığında mecburuyetten saksı değişimine gittim.Şuanki saksısına aldım, birden yeşillenmeler, yeni yaprak vermeler, tepede tomurcuklanma ve çiçeklenme başladı.Ama sevincim boğazımda kaldı.Nedense yaprak dökülmeler ve mevcut tomurcukların dökülmesi fazla sürmedi.(Burada eklemem gereken bitkimin toprağına yaklaşık olarak 1/2 su bardağı süt dökmüşler, etkisi nedir bilmiyorum) Bitki cansızlaşınca yine toprak değişimine gittim.Son kalan 3 yaprağıda cansızlaştı ve aşağıdaki görüntüsüne ulaştı.Bitkimi kurtarmak için yardım bekliyorum.

Toprağı tınılı dere kumu, bahçe toprağı, yanmış hayvan gübresi karışımlı.Bu karışıma çok eser miktarda kükürt karışımı yapılmış.Haftada 2 kez sulama yapıyorum.Genelde akvaryum suyu kullanıyorum.(tüm bitkilerimde) Son toprak değişiminden sonra ilk yerine aldım ama balkon kapı girişi olduğundan soğuğa maruz kaldı.Şimdi ise salonun iç güneş görmeyen bölgesine aldım.Bu andan itibaren ne yapabilirim ?

Mehmet

Eklenen Resimler

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön