Konu: ters aşı
View Single Post
Eski 30-10-2010, 17:19   #18
tarimbilisim
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
merhaba benim uzmanlık alanım meyve ağaçları diğer orman acglarında durum nedir yorum yapmam dogru olmaz.ornek olarak verilen dut agacindaki şemşiye seklindeki gorunum tamamen aşıdan kaynaklıdır yani dut cesidinin ozelliğinden degildir.Yaz ayında yapılan göz aşısında göz normal yönünün tersine ters olarak yerlestirildiğinde göz aşagıya baktıgı icin o gorunumu almaktadır.budama ilede tam bu form elde edilir.
Göz aşısında durum böyle yarma aşıda denemedim ama ben kendim her yıl göz aşısı yapan biri oalrak ve ters dut fidanı yuzunden komsuların ilgisi nedeniyle ası yerinden kesip normal olarak goz asısı yapan biri oalrak duttaki durum bundan ibaret diyebilirim.yani şemsiye gorunumu kesinlikle çeşit ozelliginden degil ası metodundandır.bu sekildeki bir agaci ası yerinden kesip gozu duz olarak yerlestirirseniz normal dut formunda olacagını gorursunuz bunu bizzat denedim.bİZ ÖZELLİKLE BUDAMAd a aşağıya yonelen dalları keseriz meyve cesidine gore bu degisir.kirazda dik yukarı gelisen dallardansa biraz daha yatık dal isteriz bunun icin aparatlarla dallar acilir meyveye daha ıyı yatması saglanir.
Tekrar edelim duttaki ters form cesit ozelliği degil goz asısında gozun ters konulmasından kaynaklıdır.eger bu agac ası yerinden kesilip goz normal konulursa normal bir dut agaci formu alacaktır.Her meyve agacının dali ozellikle 7-8 yaslaırındaki anaca yapılan yarma ası da kullanılan kalemden cıkan surgunler yıllar ıcınde yine asagıya yonelenler olacaktır ama budama ile biz bunları zaten uygun forma aliyoruz.

tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön