View Single Post
Eski 25-10-2010, 17:55   #8
nematoth
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Sn. Sarıcan;

Söylediklerinizin tümüne katılıyorum.Sonuçta olay fizik kurallarından ibaret.Siz de aynı sistemi evde simüle etmeyi başarmışsınız.Benim amacım tamamı ile akıllı saksılar ile çalışan ilk başta ar-ge mantığında 100 m2'lik bir sera kurabilmek.Bunu Marmaris'te yapmayı planlıyorum.Uzun araştırmalar ve okumalar sonucu bu sistemin uygun olduğuna karar verdim.Hem maliyet hem de operasyonu açısından.Bu anlamda forumda siz değerli üyelerden bilgi alabilmek için bu konuyu açtım.Evde yapılanlar tabii ki mantıklı ve gayet başarılı çalışan sistemler ancak endüstriyel ölçekte bu tarz sistemleri hazır olarak bulmak ve seraya entegre etmek mümkün değil.(Ya da ben rastlamadım Türkiye'de)Ayrıca ticari anlamda topraksız tarım serası kuranlar sanırım bu sistemi pek tercih etmiyor.Bu anlamda da bunun nedenlerini öğrenebilmek için çabalıyorum.Konu ile ilgili bilgilerinizi esirgemezseniz sevinirim.

Not:Yazınız içinde belirttiğiniz Sn. Kudret Tezel'in EC ve PH kontrolu ile ilgili çalışmaları forumun hangi bölümünden inceleyebileceğim konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla,

nematoth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön