View Single Post
Eski 19-10-2010, 14:22   #95
malina
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,246
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki Mesajı Göster

Ben yılda şu kadar vergi veriyorum, bunun daha doğru biçimde kullanılmasını isterim diyen her vatandaşın yaptığı haklı tepkiyi veriyor. Kirlilik kaynakları önlenmeden bu işe başlanmamalıydı diyor. Bir yandan belediye nezdinde itirazını belirtirken, bir yandan da size haklılığını anlatmaya çalışıyor. Olayın kişisel olmadığını kendisi ile bire bir zaman geçirdiğim için biliyorum.

Bu işin daha başarılı olması ve kalıcı etki vermesi için amacı aynı olan iki başarılı insanın eylemin şeklinde anlaşarak ortak noktada buluşması çok güzel olur.

Bilim ne der bilmem, ben cahil insanım. Mantığım diyor ki bu işin doğrusu kaynağı kurutmak. Bu nasıl olur aklım ermez. Kolaycası diyorum ki belediyeler atık su sistemi kurmak için yönlendirilebilir. EM bu atık su sistemlerinde gerçek güçünü gösterecektir. Şimdiki hali ile su akıyor EM onla beraber!...Sanayi tesislerinin şüphesiz ki atık su sistemleri var. EM, buralarda kullanımı zorunlu tutulabilir. Yasalar bu gibi bir mecburiyeti zorunlu kılmasa da yolu var. Yerel yöneticilerin satın almasındansa, satın aldırması gibi.

Benim son söz gibi alışkanlığım yok ama; Her işin doğrusu kaynağından başlar diyorum.
Tepki gösterilmesi gereken kişi dogasever oldu

Vatanı kurtarmayı da hep tek kişiden bekleriz ya
Temizlik yapmayı, firmaları denetlemek için devleti harekete geçirmeyi, belediyeleri ikna etmeyi, firmalara atık tesisi kurdurmayı falan ondan bekliyor gibisiniz.

Bunları yapamıyorsan, hiç yapma abi, kaynak israf oluyor!
27 Nisan 2006

Artık herkes çevre bekçisi


Çevre yasası TBMM'den geçti. Cezalar katlandı. Balık çiftlikleri kapatılacak. Ya uygulama? Şimdi herkese düşen görev; etkin uygulanmanın takipçisi olmak.

Yeni Çevre Yasası'nda Değişilik Yapılmasına Dair Tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 11 yıldır Meclis raflarında bekleyen yasanın geçmesiyle, her Türk vatandaşı çevrenin korunması ve kirliliğin önlenmesiyle görevli hale getirildi. Yasayla kurallara uymayanlara da ağır cezalar getirildi. Çevrenin korunmasına yönelik düzenlemeler, Çevre Bakanlığı'nın koordinasyonunda yapılacak. Bakanlar Kurulu, cezaları 10 katına kadar artırabilecek. Cezalar, suçun 3 yıl içinde ilk tekrarında bir, sonraki tekrarlarda iki kat artırılarak verilecek. Denizlerde yapılacak balık çiftlikleri, hasas alan niteliğindeki koy ve körfezler ile doğal ve arkeolojik alanlarda kurulamayacak. Çevre Bakanı Osman Pepe, "Bu çiftliklere 1 yıl süre veriyoruz. Ya taşınacaklar, ya kapanacaklar" dedi.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...rih=2006-04-2728 Nisan 2006

'Çevre'de son dakika skandalı


Çevre Yasası'nda yapılan değişiklikle, çevreyi kirleten belediye, organize sanayi bölgesi ve fabrikalara, atık tesisi kurmaları için 2-10 yıl arası ek süre verildi. Çevre cezaları daha önce de 2 yıl ertelenmişti

TCK'nın zaten 2 yıl ertelenen hükümlerinin yeniden ileri tarihe atılması üzerine, yasanın onayı konusunda gözler Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e çevrildi. Çevre Yasası'na geçici 4'üncü madde olarak eklenen hüküm tartışmaya neden oldu.

Bu hükme göre, atık tesisi kurmayan belediyeler ile organize sanayi bölgeleri ve sanayi kuruluşlarına ek süre tanınıyor. Buna göre, OSB'ler ile atık su üreten fabrikalara arıtma tesisi kurmaları için 2 yıl süre verilecek.

Ayrıca, nüfusu 100 binden fazla olan belediyelere 3 yıl, 100 ila 50 bin olanlara 5 yıl, 50 ila 10 bin olanlara 7 yıl, 10 ila 2 bin olanlara 10 yıl ek süre tanınıyor.Arıtma tesisi kurmadıkları için çevreyi kirleten belediyelerin hazırlık yapması amacıyla TCK'nın 181 ve 182. maddelerindeki cezalar daha önce 2 yıl ertelenmişti.

Atık ve artıkları kasten çevreye verenlere 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası öngören hükümler, bu yıl 12 Ekim'den itibaren yürürlüğe girecek. Hükümet, Çevre Yasası'nda reform niteliğindeki düzenlemelerde son dakika önergesiyle büyük bir gedik açtı.

Atık tesisi kurmadığı için çevreyi kirleten belediyeler, organize sanayi bölgeleri (OSB) ve şirketlerle ilgili Türk Ceza Kanunu'ndaki (TCK) cezalar, 2 ila 10 yıl ertelendi.

Ancak hukukçular, son çıkan yasanın geçerli olacağı ve zanlı lehine olan hükümlerin uygulanacağı ilkesini vurgulayarak, belediyeler ve şirketler açısından hapis cezalarının 2 ila 10 yıl yeniden ertelenmiş olduğuna dikkat çekti.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe de, düzenlemeyi soran gazetecilere, "Doğru yorumlamışsınız" yanıtını verdi. Yeni uyum sürelerinden yararlanmaları için belediyeler ve şirketlerin 1 ay içerisinde bakanlığa başvurması yeterli olacak. Toprağa ve suya atık bırakan belediye yöneticileri, belirtilen süreler içinde hiçbir ceza almayacaklar.

Uyum süresinin ardından atık tesisi kurmayanlara 10 bin YTL - 100 bin YTL arasında para cezası uygulanacak.


http://www.milliyet.com.tr/-cevre-de...61/default.htm

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön