View Single Post
Eski 19-10-2010, 14:14   #94
Sarıcan
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Belkide Türkiye' de bir ilk olacak güzel bir hareket, bütün forum olarak destek olmaya çalışacağımız bir çalışma bu kısır çatışmalarla heba olup gidecek. Bunca kamuoyu desteği varken, bürokrasinin desteği sağlanmışken bu proje başarısızlıkla sonuçlanırsa kusura bakmasın Sn. Doğasever daha çok sinirlenip üzülmeye devam edecektir.

Çünki forum üyeleri olarak bizler EM' i Sn. Doğasever aracılığı ile tanıdık ve EM konusunda soruların ilk muhatabı hep o oluyor. Bu tartışmanın fitilini ateşleyende Sn. Doğasever' in "Yol parasına yapıyoruz." söyleşisi olmuştur. Tartışmalarda bu yüzden sertleşmiş ve gerilim bu yüzden artmıştır. Oysa ki Sn. Doğasever hatasını anlayıp "Arkadaşlar bu bir hata idi biz projenin gidişatını tartışalım. Eksiklerimiz ya da aklımıza gelmeyen katkılarınız varsa bunları tartışalım." dese idi bu iş bu kadar uzamayacaktı.

Kaymakam ve Belediye Başkanın böyle bir projenin arkasında durması büyük bir nimettir. Küçük bir beldede bu güç ile aşamayacağınız engel yoktur. Bu desteği aldıktan sonra Agriton veya Sn. Doğasever' in yapacağı en akıllı iş, hiç aceleye getirmeden projenin başlangıç zamanını Mayıs 2011' e ertelenmesini sağlayıp gerekli alt yapı, fikir jimnastiği ve strateji geliştirme konusunda çaba içine girmesi lazımdı.

Yerel yönetimin atık sularını arıtmadan dereye akıtan büyük sanayi kuruluşlarına nakdi para cezası kesmesi yerine dereye akıttıkları her ton pis su için şu kadar EM uygulaması yapmanız gerekli gibi ayni ceza verilmesi sağlanabilir, bu şirketlere Agriton' dan EM danışmanlığı almaları koşul olarak öne sürülebilirdi.

EM uygulaması derenin hangi noktalarında yapıldı bilemiyorum ama bu noktaları seçmek bile bir strateji işidir. Ben Muratlı’ ya gitmedim ama Google Earth’ ten incelediğim kadarı ile ben olsaydım başlangıçta Çorlu Deresinde hiç enerji harcamazdım. Bunun yerine Muratlı’ nın kuzeyinden geçen ve bir çok sanayi kuruluşunun atık sularını Çorlu deresine ve dolayısıyla Ergene’ ye taşıyan küçük dereye ağırlık verirdim.

Bu derede elde edilecek başarılı bir uygulamanın devamını Kaymakam ve Belediye yönetiminin ağırlıklarını koyması neticesinde bu nehre atık su atan sanayi kuruluşlarına ceza kesme yerine projeye katılma yönünde ikne etmeye çalışır ve bu sanayi kuruluşlarının arıtma tesislerinin danışmanlığını almaya çalışırdım. Ekonomik bir çözüm olduğu sürece buradaki sanayi kuruluşları ceza ödemek veya kapanmak tehlikesi yerine bu projeye mutlaka katılacaklardır.

Ve elde edilen başarının verdiği güç ile yine Muratlı Kaymakamlığı ve Belediyesinin inanmış gücü ile etki alanımı Çorlu ve Çerkezköy Belediyelerine doğru genişletmeye çalışırdım. Ama sürectende görüleceği üzere bunun bir marathon olduğunu göze alıp sadece kokuyu gidermek gibi 100 metre koşusuna dönüştürmemek lazım. Eğer amaç sadece Muratlı halkının bir kaç ayda olsa koku rahatsızlığını gidermekse yaz aylarında sıcağın etkisi ile koku başlayınca bu proje sekteye uğrayacaktır. Sadece bu bölgede değil belki Türkiye’ nin başka bir bölgesinde yapılacak çalışmaya referans olma özelliğini kaybedecektir.

Sn. Doğasever’ in kızmadan, sinirlenmeden tekrar düşünmesi ve Türkiye’ nin 75.000 üyesi ile en büyük tartışma platformu olan agaclar.net’ in desteğini mutlaka kazanması gerekmektedir. Ben artık tartışmak istemiyorum demek çözüm değildir.

Saygılar.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön