View Single Post
Eski 19-10-2010, 10:13   #89
acemi_caylak
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
EM'nin faaliyet gösterebilmesi için 6 ppm Erimiş oksijen olmalı ifadesinin nereden çıktığını bilmiyorum. Böyle bir şey yok. Ancak şu kadarını söyleyebilirim. EM iki türlü arıtma yapmaktadır: Anerobik ve Aerobik. Anerobik arıtmada oksijene ihtiyaç yok aerobik arıtmada ise, oksijene ihtiyaç var ama o düzeylerde değil. Örneğin, atıksu arıtma tesislerinde erimiş oksijen yaklaşık 1,5 - 2 ppm değerindedir. Bu da EM'nin etkili olabilmesi için yeterlidir. Derede fazla oksijen göz çıkarır mı? Zannetmiyorum.
Sn. Dogasever,

Elimde EM'nin illede 6 ppm değerinde aktif olacağına dair herhangi bir EM araştırması yok. Ancak benim bildiğim temizleme işleminde daha çok aerobik bakterlier oksidasyon yoluyla etkili oluyorlar. Bunun için ise genel kabul gören kıstas 6 ppm civarı. (Kaynak Dr. Elaine Ingham) Sizin söyledğiniz gibi 1 veya 1,5 ppm değerlerine kadar bu aktvite sürmekte. Ancak azalarak sürmekte. Bu işlem nasıl daha iyi yapılabilir derken bunu gözönüne almak gerekir diye düşünüyorum.

Aşağıda Mikrobiyoloji ve Toprak konusunda 160 nolu mesajda daha önce açıkladığım BOD5 ile ilgili açıklama var. Diğer üyelerinde bunları bilmesi açısından bir kez daha yazıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
BOD (Biological Oxigen Demand - Biyolojik Oksijen Gereksinimi):Kirli bir suyun kendi içindeki mikroorganizmalar ile kendiliğinden temizlenmesi için gerekli olan oksijen miktarıdır. Ölçümler 20°C' de ve 5 gün süre içinde yapılır ve sonuç BOD5 olarak verilir. Örneğin bir su için BOD5 değerinin 50 olması bu suyun 20°C'de ve 5 gün içinde kendiliğinden temizlenmesi için 50 mg/lt (vaya 50 gr /m3=50 ppm) oksijene ihtiyaç olduğunu gösterir. Burada temizlenmekten kasıt "organik maddelerin mikroorganizmalar tarafından parçalanması" dır.Mikroorganizmalar organik maddeleri, CO2, H2O, NH3, veya NO3, H2S, veya SO4' a parçalarlar. Ortamda yeterli oksijen varsa kirliliği yaratan tüm organik maddeler oksidatif parçalanmaya uğratılabilir.

İçme sularında BOD değeri ölçülemeyecek kadar düşüktür. Temiz nehir sularında 1-3 olan BOD değeri kanalizasyon sistemlerinde 200-300 kadardır. 200 ton/gün pancar işleyen bir şeker fabrikası atık suyunda ise BOD değeri 10.000 - 20.000 dir.

BOD ölçümlerinde, başlangıç ve 5 gün sonraki oksijen değerleri bulunur. Aradaki fark mikroorganizmaların tükettiği oksijen miktarıdır. Çok kirli sularda BOD değeri 0 olarak bulunur. Bunun nedeni organik madde miktarının çok fazla olması nedeniyle bunu parçalayabilecek mikroorganizma bulunmamasıdır. Benzer şekilde, yüksek moleküllü organik maddeler (selüloz, DDT vb.) düşük konsantrasyonda olsalar dahi mikroorganizmalar tarafından kolayca parçalanamazlar. Bu tür sular oksidatif yöntemlerden çok anaerob yöntemlerle temizlenirler.
Sonuç olarak su ne kadar kirliyse temizlemek için gereken oksijen miktarıda o kadar artmakta.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön