View Single Post
Eski 18-10-2010, 22:18   #85
bayindirmevki
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Sayın Dogasever,

Dostlarla geçen güzel bir hafta sonunda Ergene ve Muratlı derelerinde çevre gözlemi yapma ve bir insanı (Ensar) anlama fırsatı buldum. Bunu siz ve arkadaşlarla paylaşmak istiyorum.

Öncelikle belirteyim baskın bir koku yok. Havanın soğuması bunda etken ise de EM yadsınamaz. Bahçemdeki gübre tankı deneyiminden EM'nin kokuları önleme ve bastırma gücünü biliyorum. Ama, burada, fiziksel olarak dereleri iyileştirdiğine dair bir şey göremedim. Yoğun tekstil boyası içeren su ve evsel atıkların oluşturduğu bir çamur...

Anladığım kadarı ile derelere akan kirlilik kaynakları önlenmeden EM'nin işi zor. Çalışma bittikten sonra her şey eski durumuna dönecek gibi. Öncelikle; kirlilik kaynakları, özellikle çamur üreten evsel atıkların önlenmesi lazım. EM daha sonra olmalıydı. EM'nin bu ağır şartlarda başarılı olacağından kuşkuluyum.

Belki biraz erken karar veriyorum. Daha zaman lazım. Şu an ki kanaatim bu işin kaynak israfı olduğu.

Ensar beyin de anlatmaya çalıştığı şey sanırsam bu. Kaynak israfı..

Ben yılda şu kadar vergi veriyorum, bunun daha doğru biçimde kullanılmasını isterim diyen her vatandaşın yaptığı haklı tepkiyi veriyor. Kirlilik kaynakları önlenmeden bu işe başlanmamalıydı diyor. Bir yandan belediye nezdinde itirazını belirtirken, bir yandan da size haklılığını anlatmaya çalışıyor. Olayın kişisel olmadığını kendisi ile bire bir zaman geçirdiğim için biliyorum.

Bu işin daha başarılı olması ve kalıcı etki vermesi için amacı aynı olan iki başarılı insanın eylemin şeklinde anlaşarak ortak noktada buluşması çok güzel olur.

Bilim ne der bilmem, ben çahil insanım. Mantığım diyor ki bu işin doğrusu kaynağı kurutmak. Bu nasıl olur aklım ermez. Kolaycası diyorum ki belediyeler atık su sistemi kurmak için yönlendirilebilir. EM bu atık su sistemlerinde gerçek güçünü gösterecektir. Şimdiki hali ile su akıyor EM onla beraber!...Sanayi tesislerinin şüphesiz ki atık su sistemleri var. EM, buralarda kullanımı zorunlu tutulabilir. Yasalar bu gibi bir mecburiyeti zorunlu kılmasa da yolu var. Yerel yöneticilerin satın almasındansa, satın aldırması gibi.

Benim son söz gibi alışkanlığım yok ama; Her işin doğrusu kaynağından başlar diyorum.

Saygılar.

bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön