View Single Post
Eski 18-10-2010, 11:06   #82
Dogasever
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Teşekkürler Acemi Usta ve Denizakvaryumu

Önerileriniz mutlaka dikkate alınacak.

Bu deneme veya Arge çalışması veya her ne derseniz deyin sadece 2 aylıktı ve kokunun kesilmesi amacına yönelikti. Çalışma normalde Ekim sonunda bitecek ancak bizler ürün kullanmayı sürdürerek, her ihtimale karşı Kasım sonuna kadar devam edeceğiz.

Ağustos'un ortasından itibaren Eylül ayının sonuna kadar normalde Muratlı ilçesi içinde kötü kokular mevcut. Birçok kişi tarafından kokunun gittiği Ağustos ayının ortalarından itibaren teyit edilmiştir. Koku konusunda su analizleri hiçbir şey söylemez maalesef.

Kokunun yine de en iyi ölçüsü insan burnu. Hatta belirli bir sıvıdan davlumbaza benzer bir aparatla buharı vakumlu bir sistemle çekilerek hava ile seyreltilip (zavalllı panelistler kokudan zarar görmesin diye) 6 kişilik bir paneli oluşturan özel koku eğitimli insanlara koklatılıyor. Bu aygıtın adı Olfaktometre.

Olfaktometre'nin amacı kokunun sadece var olup olmadığını değil, derecesini de tayin etmektir. Maalesef Türkiye'de bu ölçümü yapacak otoriteyi bulamadık. O yüzden yöre insanları arasında bir röportaj gerçekleştirildi. Zaten amacımızda kokunun belirli bir skaladaki derecesini tayin etmek değil sadece var olup olmadığını tayin etmekti. Bunların hepsi nihai çalışma raporunda yer alacaktır.

Yalnız burada Sayın Ensar'ın çekmiş olduğu fotoğraflarda gördüğüm derenin kenarlara yakın bölümlerindeki beyazlıklardan bahsetmek istiyorum.

Eğer EM uygulandıktan sonraki bölümde çekildiyse, bu beyazlıklar EM'nin işe yaradığını göstermektedir. (Bunu zaten kokunun önce azalıp sonra da yok olmasından biliyoruz) Bu, EM uygulanan göl ve derelerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ve EM'nin işe yaradığının göstergelerinden biridir. Elimde mevcut olan Asechi Nehri örneğinde de aynı tür beyazlıklar görülmüştür (Resim 1). Bunlar yararlı mikroorganizmaları işaret etmektedir. Bir diğeri hava kabarcıkları çıkışıdır. (Bu da yoğun olarak gözlendi). Bu gazlar karbondioksit ve azot (Denitrifikasyon) olabilir.

Bukaşi topları konusundaki yorumlara tamamen katılıyorum. Çamurun azaltılması için çok miktarda atılması gerekli. (Ama tekrar ediyorum buradaki amacımız kokuydu).

Aşağıda Asechi nehrinde yapılan uygulamada çamurun yo kedilişine ilişkin 2 fotoğraf yayınlıyorum.

Saygıyla

Name:  beyazlik.jpg
Views: 678
Size:  36.6 KB
Resim 1 - Beyazlık mikroorganizma faaliyeti.

Name:  asechi1.jpg
Views: 705
Size:  60.1 KB

REsim 2- EM uygulanmadan önce (gelgit olayı nedeniyle sular çekildiğinde çekilmiş foto)

Name:  asechi2.jpg
Views: 845
Size:  61.3 KB

Resim 3 - EM uygulandıktan 7 ay sonra (gelgit ile suların çekildiği konumda çekilmiş)

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön