View Single Post
Eski 13-10-2010, 15:32   #55
acemi_caylak
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Meyvelitepe,

Amaçta bu zaten. EM'nin başarısız olmasının istenmemesi. Dikkat ettiyseniz eleştiriler tamda EM kullanıcılarından geliyor. Ki bu kullanıcıların hepside EM'nin başarılarına tanık olmuş kişiler.

Eleştirilerin temel çıkış noktası ise, bu kadar sürede EM'nin her şeyi çözdüğü iddiası ve Dogasever'in bu işi sadece yol parasına yaptıkları türünden vahim bir iddia sonrası başlamış olması.

Bu sorulara bilimsel cevaplar vermek yerine nedense Alper Bey yasal yolları hatırlatıyor. Burası sonuçta açık bir platform, eğer siz 1 haftada derede kurbağalar yüzmeye başladı derseniz, sizin bu iddialarınıza karşı çıkan argümanlara da inandırıcı cevaplar vermek zorundasınız. Yok biz yaptık oluyor veya ben çözdüm derseniz, "B5A'nın kurşunu bile yok ediyor" iddiaları gibi ayakları havada kalan bir iddia olur. Bu durumda biz EM'yi nasıl savunacağız?

Ki Ensar orada yaşayan bir insan ve insanları hafta sonu nehrin durumunu görmeye davet ediyor. Yani "Halep ordaysa arşın burada" hesabı. Bense 20 gün önce oralardaydım ve koku olayında bir değişim yoktu. Ortada bir tanesi bir hafta, diğeri 1,5 ay olmak üzere iki iddia olduğu için tam içinden çıkılmaz bir durum. Eğer 1,5 ay önce başladıysa, burada tamda "gözümle gördüğümüme mi yoksa burada yazılanlara mı inanacağım?" durumu var.

EM'nin kirli suların arıtılmasında kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Hatta sadece organik atıkları değil kimyasal atıkları da belli bir dereceye kadar parçalayabildiğini biliyoruz. Ancak uçar kaçar türünden bilimsel dayanaktan yoksun söylemler, tamda Dogasever'in bugüne kadar karşı çıktığı söylemlerdi. Şimdi bu söylemle daha önce eleştirdiğimiz diğer üreticilerin konumuna düşmüş olmuyor muyuz?

Konu ile ilgileneler, bu işin duayeni sayılan Ertuğrul Erdin Hoca'nın aşağıdaki notlarını incelerlerse bence daha ayakları yere basan bir bakış açısına sahip olabilirler.

MİKROORGANİZMALAR VE ATIKSU TEKNOLOJİSİNE GENEL BİR BAKIŞ

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön