View Single Post
Eski 13-10-2010, 09:09   #40
Sarıcan
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Sn. Naturem,

Bir haftadır tartışmaları ilgi ile izliyorum. Bugün Sn. Ensar' a okuması için gönderdiğiniz mesajını aşağıdaki mesajlar zincirini okuduktan sonra tekrar değerlendirmenizi bekliyorum.

Gördüğüm kadarıyla Sn. Ensar Ergene üzerinde yapılacak bir pilot çalışmada orada yaşayan bir arkadaşımız olarak hepimizden daha fazla ilgili idi ve bu çalışmaya karşı en küçük bir itirazı olacağını zannetmiyorum.

Olsa olsa uygulamanın takvimine ve startejisine karşı tepkilidir. Çünki bu projede uğrayacağınız en küçük bir başarısızlık, ilerde bu yönde yapılacak çalışmaların önünü kesecektir. Naçizane ben ilk mesajımda bu projenin stratejisti kim diye sorarken bunu kastetmiştim.

Sn. Doğasever' in kurtuluş savaşlarının stratejisi olmaz çıkışından sonra,

Sn Ensar "başlık altında toplumsal bilinçlenmeden bahsederken kirliliğin had safhalara ulaşmadığı bir Ergene kolunda mesela SÜTLÜCE deresinde bahar ayında böyle bir bombalama bu tür aktivitelerin başlaması için iyi olmaz mı ?"

diye basit bir strateji önermişti ve daha da ileri giderek sizinde okuması için gönderdiğiniz mesajında bölgede yaşayan bir sanayici olarak nüfuzunun yettiği oranda bölgedeki çalışmalara her türlü desteği vereceğini beyan etmişti.

Oysa bir haftadır tartışmalar apayrı bir yöne gitmekte ve içinden çıkılamaz hale gelmektedir. Burada sizinle birlikte Sn. Doğasever' in oturup strateji konusunda nerede yanlış yaptık diye düşünmelisiniz.

Ticari bir firma olarak elbette kar edeceksiniz ama bu hizmeti "yol parası" maliyetine gibi bir polemikle bağlantılarsanız, projenin sekteye uğraması halinde bu bölgenin geleceğine vereceğiniz zarardan etkilenecek her kesimden eleştiri almak kadar doğal bir şey yoktur.

Bugünde Sn. Ensar' ın Ergene' de EM uygulamasına karşı olduğunu zannetmiyorum. Mühendis kimliği ile bu işin planlama bölümüne karşı olduğunu tahmin ediyorum. Belki birazda "Yol parasına" takıldı ama bu kavram Sn. Doğasever' e ait.

Saygılar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. Doğasever,

Kim örgütlemiş bu insanları? Kim bu doğa savaşcıları? Bu savaşın stratejisti kim? Cephanelik kasalarının tahmini maliyeti nedir? Bizi biraz daha aydınlatırsanız seviniriz.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Sn Sarıcan
Bu bir "Kurtuluş Savaşı." Bu tür Kurtuluş Savaşları'nın stratejisi, kuralı, maliyeti olmaz. Ne gerekiyorsa o yapılır! Nasıl toplar taşındıysa cepheye kağnılar üzerinde, nasıl yemekler pişirildiyse kazanlarda ordunun uğradığı yerlerdeki köylerde Türk kadınları tarafından, bu da öyledir. (Bu işin edebiyatıydı!)

Birkaç gün içinde topların öyküsünü de yazarım. Bu defa resimler önden geldi. Şimdilik şu kadarını söyleyeyim: Resimdeki uygulamada toplam 1 milyon top atıldı! Selamlar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sevgili Doğasever,

Trakya ve Ergene ile ilgili, başlık altında toplumsal bilinçlenmeden bahsederken kirliliğin had safhalara ulaşmadığı bir Ergene kolunda mesela SÜTLÜCE deresinde bahar ayında böyle bir bombalama bu tür aktivitelerin başlaması için iyi olmaz mı ?

sevgiyle kalın
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. Doğasever,

Maliyeti, stratejisi ve stratejisti olmayan hiç bir savaş kazanılamaz. Bu üçünün olmadığını düşünmek kurtuluş savaşını yapanlara haksızlık olur ki, burada bahsettiğimiz bir kurtuluş savaşı değil zaten.

Gerçekten böyle bir halk katılımı ile örneğin Ergene Nehri için böyle bir proje gerçekleştirilebilir mi? Bu işin stratejisti olarak bir Trakyalı olarak o yörede yaşayan forum üyelerini örgütleyip böyle bir savaşı başlatamaz mısınız? Çünki EM bilginizden dolayı sizin bir adım önde durmanız gerekiyor diye düşünüyorum.

Bu işin mutlaka bir maliyeti elbette olacaktır, onuda dediğiniz gibi Ergene nehri ile organik bağlantısı olan herkesin gönüllü katılımlarıyla (Sanayi atıklarını salan fabrikaların zorunlu katılımının sağlanması ile) bu iş olabilir gibi geliyor bana. Saygılar.
Alıntı:
Sn Sarican
Savaş kazanma, topların askeri benzetmesini izleyen sadece başka bir benzetmeydi. Tabii ki, strateji vb. konularında haklısınız. Ergene konusundaki düşüncelerinize de yürekten katılıyorum. Ve epey bir süredir de, bu konuda çaba sarfediyorum. İlk defa sizlere bu mesajımda açıklıyorum: Ergene Nehrinin çocukluğumda yüzdüğüm elimle balık yakaladığım düzeyde temizlenmesi için elimden geldiğince çalışıyorum. Bu çalışma son derece planlı bir biçimde devam etmektedir. Size bu sitede ancak bu kadarını söyleyebilirim. Bazı şeyleri benim burada açıklamam doğru olmaz. Ama yaptıklarımızı zamanı gelince öğreneceksiniz. Biraz daha sabır rica ediyorum. Mutlaka el birliğiyle uğraşacağız çünkü Ergene bizim. Biz sahip çıkacağız kimsenin kuşkusu olmasın. Saygılar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sn Doğasever,

Ergene çok yakınında bulunmam ve de bu bölgede sanayi ilede uğrasmam nedeni ile benim ve bölgedeki dostlarımın çok özeli.

Ergene konusunda yapılabileceklere katkısı olabilecek vede istemesede katkı sağlaması gereken çok fazla kişi ve kurum tanıyorum. Nasıl yardımcı olabiliriz ?

Sevgiyle kalın
Alıntı:
Sn Ensar
Sizlerin böyle duyarlı olması beni çok sevindiriyor. Bu iş iyi bir organizasyon işi sadece beş on kişiyle yapılabilecek bir iş değil. En önemlisi de, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, devlet kurumlarının desteğini de arkamıza almamız gerekiyor. Bu el ele ve hep beraber yapılabilir. Kişisel bir olay değil. Ama duyarlılığınız için tekrar çok teşekkürler. Saygılar

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön