View Single Post
Eski 12-10-2010, 23:54   #2
kamil35
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Kamil Bey,

Öncelikle yazdıklarımın yanlış anlaşılmamasını diliyorum sizin açınızdan.
Çok uzun süredir yazdıklarınızı takip ediyorum.
İyi,işini titizlikle yapan bir üretici olduğunuza dair kanaatim hiç değişmedi.

Yalnız,siz ne kadar işinizi titiz yapsanız dahi aklıma takılan birkaç noktayı sormadan edemiyeceğim.

Aylar önce ülkemizdeki petek imalatı ile ilgili bir belgesel izlemiştim.
Tüm bal üreticileri ballarını peteklerden süzdükten sonra kalan balmumlarını genelde mum güvesine karşı korumak için yasak olmasına rağmen NAFTALİN ile ilaçlamakta,her üreticiden gelen balmumları ülke genelinde sanırım bir iki firmanın depolarında böyle ilaçlı olanlarla karışık olarak harmanlanıp bekletilmekte,ondan sonrada bu balmumlarıı temel petek fabrikalarına gönderilerek yeni temel petekler üretilmektedir.
Tabi bu arada NAFTALİN tüm üretilen temel peteklerin özüne karışmaktadır.Çünkü bal mumu naftalini bünyesine alır ve uzun yıllar muhafaza eder.
Sırf bu NAFTALİN (kanserojen) yüzünden dünyanın sayılı bal üreticisi ülkelerinden birisi olmamıza rağmen ballarımız naftalinle kirli çıkmakta ihracatta kötü sonuçlar doğurmaktadır.

Temel petekleri aldığınız MUĞLA PETEK fabrikası son derece hijyenik bir tesis ama bilemiyorum bu naftalinli hurda petekleri naftalinden nasıl arındırabiliyorlar veya naftalinden temizleme imkanı var mı?
Sanırım naftalin öyle balmumunun kaynatılmasıyla falan ayrıştırılıp temizlenecek bir madde değil..

MUĞLA PETEK'in ürünleri arasında ORGANİK BALMUMU sertifikası da var..
Biliyorsunuz ORGANİK olan bir üründe hiçbir ilaç kalıntısı olmamalıdır.MUĞLA PETEK fabrikası acaba ORGANİK PETEK üretimi de yapmakta mıdır?Eğer yapıyorsa siz bu organik peteklerden kullanıyor musunuz?

http://www.muglapetek.com/hak.html

Bu konularda da bizleri bilgilendirseniz memnun olurum..Mesela siz bu Muğla Petek'in fabrikasını ziyaret edebildiniz mi ve balmumu depolarını görme imkanınız oldu mu?
Acaba ithal balmumu da kullanıyorlar mı?

Ben o belgesel programı izledikten ve NAFTALİN'in nasıl gelişigüzel olarak balmumu depolarında kullanıldığını gördükten sonra bala olan sevgim ve düşkünlüğüm çok azaldı.

En güzeli biraz daha paraya kıyıp KARAKOVAN balı tüketmek gerek..

İnşallah ölmez sağ kalırsak gelecek yıl...
Sayın Pria, katkılarınız için teşekkür ederim.

Naftalinin kansorojen etkisini bilen bir insanım. Şu ana kadar petek muhafazasında naftalin hiç kullanmadım. Beklettiğim balı sağılmış petekleri, periyodik aralıklarla temizliyorum.(oluşan güveleri sır tarağı ile alıyorum)

Ben Muğla Petek'in fabrikasını ziyaret etmedim.

Kullandığımız petekler Muğla Petek'in piyasaya sürdüğü temel peteklerdir. Organik üretimi var mı bilmiyorum.

Muğla Petek'in e-posta adresine bir mesaj yazdım. Forumda konu ile ilgili ayrıntılı bilgi vermelerini istedim. Cevaplarını bekliyorum.
Saygılarımla...

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön