View Single Post
Eski 12-10-2010, 21:15   #35
meymun
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Acemi Caylak'ın yazdıklarına ek:

Arıtma ve temizleme sudan arıtılacak maddelere bağlıdır. Kanalizasyon suyunu arıtmada içerisinde deterjanlar olsa dahi, bakterilerle arıtmak bir noktaya kadar olanaklı. Ancak deterjan türleri nedeniyle ne oldukları belirsiz bakteriler yeterli olmayacaktır.

Fabrika artıklarında bulunan maddelerin büyük çoğunu ise bakterilerle arıtmak olanaksız.

Dere gibi akan suyun içerisine bakteri dökerek te ev atıklarının arıtılması; işlemin periyodu ve homojenliği sağlayacak karıştırma nasıl yapılırsa yapılsın yine olanaksız. Yapılan işlemde EM nin hangi periyotla kullanıldını bilmiyorum ama, devam etmekte olan kanalizasyon atıklarının bu bakterilerle, arıtma tesisi kurulmadıkça arıtılması olacak iş değil.

"Akan su pis tutmaz" sözünde akan su bir an kirletildi ise elbette pislik akıp gidecektir. Fakat burada akan su, 100 yıl öncesinin suyu değil; evlerden içerisine her türlü organik ve anorganik pislik, fabrikalardan kimyasallar katılarak suda çözünmüş ve askıda maddelerin yoğun olduğu su. Ve sürekli aynı karışım bir zamanlar canlıların yaşadığı yataktan geçip Marmara'yı boyluyor. Önümüzde 50 yıldan uzun süredir bildiğimiz; gelişmiş ülkelerin yaşadıkları kirlenme sorunu örnekleri varken biz sanayileşmeye başladığımızdan beri, bu örneği göz ardı edip çevremizi kirletmeye HALA devam ediyoruz. Ve temizlemenin, kirletmeyi önleme maliyetinin defalarca katı olduğunu bilerek.

Girişim bence çok olumlu ancak temizleme böyle olmaz. Önce, kirliğiği yaratan, su içinde askıdaki maddelerin boyutlarına göre filtrelenmesi ile başlanır. Kirliliği yaratan eriyikler tespit edilir. Ki bunlar atılması zorunlu ise atılmalarına izin verilmiş olan maddelerdir. Sonra hangi yöntem ve maddelerle çökeltileceklerse çökeltilirler, hangi bakterilerle parçalanabiliyorlarsa, o bakteriler ve onlara yardımcı koşullar, diğer katkılar eklenerek yapılır.
Ensar gibi bilgisi olanları bırakın biraz bilgisi olanlar için dahi göstermelik bir eylem bu.. Bizim usullerimize göre bir iş.

Sayın Doğasever'in işe yarar bir iş yaptığına samimi olarak inandığını sanıyorum. Ancak, hemen yakın gelecekte yeni bir pazar oluşturup, sonra para kazanıp ortadan yok olmayı düşünüyorlarsa ben de karşıyım.

Yapılan işin ne olduğunu ve ayrıntılarını bilmiyorum. Bu iş; Kilis belediyesinin bir zamanlar yaptığı gibi şehir şebeke suyuna 2 bidon zemzem karıştırıp reklamlarını yaptıklar şekildeyse Ensar'ın yanındayım.

Ve Muratlı belediyesinin söylediği gibi 60.000 TL değerinde EM dereye cumburlop döküldüyse bırakın temizlemeyi kirlenmeye katkısı olmuştur.

meymun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön