View Single Post
Eski 12-10-2010, 19:24   #34
acemi_caylak
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sevgili Ensar ve Sevgili Dogasever,

İkinizi de yakından tanıyorum. Bu yüzden kısaca da olsa düşüncelerimi belirtmeye hakkım vardır diye düşünüyorum.

EM'nin iyi bir ürün olduğunu ve rüştünü ispatladığını hiç kimse inkar edemez. Ki bir EM kullanıcısı olarak Ensar'da buna kendi bitkilerinde şahittir. Ayrıca EM'nin kirli suların arıtılmasında kullanılabileceğini de biliyoruz.

Ancak Ensar sanırım burada yazılanların abartıldığını düşünerek eleştirel bir bakış açısıyla yazdı diye düşünüyorum.

Sn. Dogasever, bu proje benimde desteklediğim bir proje. Bu yüzden yazdıklarım yanlış anlaşılmazsa sevinirim. Bu projede zayıf gördüğüm noktalar aşağıdaki gibidir.

1- Talihsiz bir şekilde uygulama havaların soğuduğu bir döneme denk gelmiştir. EM içindeki bakteriler için en iyi üreme ortamının 20 derece üstü sıcaklıklar olduğunu biliyoruz. Belki yaz aylarında başlansaydı çok daha verimli olacaktı. Ancak 4-5 derecelere kadarda bu bakteriler faaliyetlerini minimuma indirerek sürdürebiliyorlar. Biyolojik arıtma uygulamalarına baktığımızda kışında özellikle dinlendirme havuzlarına alınmış lağım sularında uygulamaların sürdüğünü biliyorum. Ancak 4-5 derece altında faaliyetlerin tümüyle durduğuna dair iddialar var. (Kaynak Tarım Mikrobiyolojisi, A. Kadir Halkman) Buradan yola çıkarak, bu minimum faaliyet nehri temizlemeye yeter mi veya bu kadar kısa sürede bu kadar etki gösterir mi üzerinde biraz daha tartışılması gerekir diye düşünüyorum.

2- Havalar soğuduğu için koku zaten kendiliğinden azalmıştı. Çünkü kokuya neden olan mikrooganizmalarda bu sıcaklıklarda faaliyetlerini minimuma indiriyorlar. Bu yüzden EM tek başına kokuyu giderdi diye bir iddia abartılı olur.

3- Nehre kirli sularını döken fabrikalar olduğu sürece bu türden uygulamalar gerçek etkisini gösteremeyecektir. Bu yüzden bu projenin bir ayağıda bu suların arıtılarak nehre verilmesi şeklinde olmalıdır.

4- Kurbağaların bir haftada yeniden üremesi biyolojik olarak mümkün gözükmüyor. Bu türden savunular projenin sorgulanmasına yol açar.

5- İşin mali bboyutuna ilişkin tartışma Sn. Dogasever'in yol parasına bu işi yapıyoruz şeklindeki iddiasından yola çıkmıştır ki bence buda biraz abartılı olmuş. Çünkü EM Agriton Doğal Ürünler Mikroorganizma Üretim Pazarlama ve Ticaret Ltd.Şti sonuçta ticari bir şirket ve sadece kamu hizmeti şeklinde bir yaklaşımı olmaz ve bu projeye aynı zamanda kar getiren bir proje olarak bakar diye düşünüyorum. Eğer aksi bir durum varsa ve bu projenin örnek olması açısından gerçekten cüzi miktarlara yapıldığı söyleniyorsa, Ensar veya Dogasever bu konuda iddialarını ispatlamalılar diye düşünüyorum.

Umarım sözlerimde yanlış anlaşılma olmaz.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön