View Single Post
Eski 12-10-2010, 11:58   #31
Dogasever
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Ensar Bey,
Neler oluyor ben de anlamış değilim. Sayın Doğasever ve siz arasında tarafmış gibi bir duruma düştüm. Benim için önemli olan Ergene Nehri için yapılacak olan çalışmalardır. O veya bu. Sedre gerisinde neler oluyor bilemeyiz. Bilgisi olanlar varsa açıklasınlar ki bizde öğrenelim.
Gelelim Ergene gerçeğine.
Tabii ki sadece kendi düşüncelerim. Görünen köy kılavuz istemez. Bu iş sanıldığı kadar kolay değil. Binlerce fabrika, yüzlerce yerleşim bölgesinin açık kanalizasyonu durumundaki Ergene hayat bulabilir mi? Tabii ki bulabilir. Fakat çok şeyi göze almak gerekir. İlk olarak Devlet kararlı bir şekilde üzerine giderse. Var olan kanunları işletmesi gerekir. İlk olarak tüm sanayi tesislerinin arıtmalarının çalıştırması, yok olanların ise bir an önce sisteme dahil edilmesi. Ergene üzerine olan yerleşim birimlerinin alt yapılarının tamamlanması ve atıklarının arıtılması. Görüldüğü gibi çocuk oyuncağı olan bir iş değil. Aşağı tükürseniz sakal, yukarı tükürseniz bıyık. Belediye başkanımız şunu söylemişti bir sohbet esnasında. ''Ben Ergene için girişimde bulunacağım zaman bana sorarlar. Siz kanalizasyon sistemini arıtmada geçiriyor musunuz?'' Çuvaldızı başkasına batırmadan önce, iğneyi kendimize batırmalıyız.
Bilmem anlatabildim mi ya da düşüncelerimi ifade edebildim mi?
Saygılarla.
Sayın Cumhur
Ben yazdıklarınızın tümünün altına imzamı atarım. Çok doğru. Ama tüm bunlar yapılamıyor diye işi oluruna mı bırakalım. EM uygulamayalım mı?

Sayın Ensar, bu yapılan işe neden bu kadar karşı çıkıyor ben de onu anlamış değilim.

Bakın EM tüm ergenede uygulanırsa neler olacak: Tüm Ergene havzasındaki kötü koku sona erecek. (Aslında kötü kokular tamamen atıksuyun kendisinden kaynaklanmıyor. Çünkü atık suyun kendisi taze, kokuşma henüz ilerlemiş değil. Em ilavesiyle bu taze atıksuyun daha sonra ilerde kokuşması engellenmiş oluyor.

Ayrıca, EM ile temas edince, Cr6 dahil tüm ağır metaller indirgeniyor. Sonra bu atıksu içindeki organik maddeden biyoaktif yararlı maddeler sentezleniyor ki, suyun nihai varış noktası olan Saroz Körfezindeki doğal yaşam için bunun çok büyük faydası olacak!)

Kötü kokunun büyük bir çoğunluğu dere yatağında kenarlarda açığa çıkan yıllarca birikmiş çamurdan kaynaklanıyor. Bu çamurdan büyük çapta amonyak gazı çıkışı söz konusu. EM sayesinde normalde amonyak olarak çıkacak gazlar ya phototropik bakterilere yem oluyor ya da denitrifikasyon hızlandığı için azot olarak çıkıyor. Bu da kokunun önlenmesinde önemli rol oynuyor. Bizler bunu gözlemlediğimiz için dere kenarındaki çamurlar üzerine de bukaşi topu atıyor ve EM spreyliyoruz. büyük Ergene Projesinde Bukaşi toplarıyla çamurları yok edebiliriz.

Eğer EM Teknolojisi uygulanmazsa, derenin mekanik olarak temizliği gündeme gelir ki bu durumda, ne tür bir çevre felaketiyle karşılaşılacağını sizler düşünebilirsiniz.

Sayın Cumhur

"Sedre gerisinde neler oluyor bilemeyiz. Bilgisi olanlar varsa açıklasınlar ki bizde öğrenelim." demişsiniz çok haklısınız. Evet Sayın Ensar, iddiada bulunan sizsiniz. Açıklayın da sahnenin arkasında neler olduğunu biz de öğrenelim.

Saygılar.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön